Self-Care ve Wellness İle İlgili Karşımıza Çıkan 7 İnanış

Sağlık, farkındalık, terapi, stres yönetimi ve kişisel bakım hakkında zamanla daha fazla şey duyuyor ve konuşuyoruz. Bu alanda artan ilgiyi görmek heyecan verici olsa da, bazen yanlış bilgilerle karşılaşabiliyoruz. Peki self-care ve wellness kavramlarıyla ile ilgili karşımıza en çok çıkan inanışlar hangileri?

 1. Kişisel bakım tamamen kendinizi şımartmakla ilgilidir.1

  Aslında öz bakım kendinizi şımartmak değil, basitçe kendinize bakma eylemidir. Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak birçok aktivite buna dahil olabilir. Mesela yüz maskesi yaparken, çay keyfi yapmak, kalp hızını artıran spor aktiviteleri gerçekleştirmek hatta faturalarınızı ödemek bile…

 2. Kişisel bakım sadece zihinsel sağlığı kötü olan insanlar içindir.1

  Öz bakım herkes içindir. Yaşamın en temel işlevleri bile öz bakım sayılır. Örneğin dişlerinizi fırçalıyorsanız ya da iyi bir uyku için erken yattıysanız, öz bakım uyguluyorsunuz demektir.

 3. Öz bakım için para harcamanız gerekir.1

  Öz bakım için mutlaka para harcamaya gerek yoktur. Kendinize biraz daha dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, öz bakım yürüyüşe çıkmak veya bir arkadaşınızı aramak kadar basit olabilir.

 4. Öz bakım, sizi iyi hissettiren şeylerle ilgilidir.1

  Öz bakım her zaman anlık olarak iyi hissettirecek eylemler olmayabilir. Bazen, banyonuzu temizlemek veya zor bir konuşma yapmak gibi, o anda kötü hissettiren ama uzun vadede size fayda sağlayacak eylemler de olabilir. Bu tür aktiviteler, o anda harika hissettirmeseler bile gelecekte size fayda sağlayabilir.

 5. Kişisel bakım sadece zihinsel sağlığınızla ilgilenmekle ilgilidir.1

  Öz bakım zihinsel sağlığınızla birlikte duygusal, fiziksel, sosyal, manevi, pratik ve entelektüel ihtiyaçlarınızla da ilgilenmektir. Bunlardan birini veya birkaçını ihmal ederseniz, kendinizi dengeli ve iyi hissetmek zor olabilir.

 6. Öz bakım bencil bir davranıştır.2

  Öz bakım bencil bir davranış değildir. Kendimize zaman ayırmak zor gelebilir. Ancak, kendiniz için sınırlar koymaya ve kendi refahınıza dikkat etmeye zaman ayırmazsanız, sevdiklerinize bakamaz, ihtiyacınız olan şeyleri yapamaz ve size ihtiyacı olan kişilere yardımcı olamazsınız.

 7. Öz bakım bir ödüldür.2

  Öz bakım bir ödül değildir, hepimizin uygulama hakkı olan ve düzenli olarak sürdürmemiz gereken bir süreçtir.