Egzama Tedavisine Dair Gerekli Bilgiler

Egzamanın toplumda en sık görülen cilt hastalıklarından biri olduğunu, birçok nedene bağlı olarak ciltte iltihabi tepkimenin gelişebileceğini ve tedavinin esas kısmının nedeni ortadan kaldırmak olduğunu; fakat ortaya çıkan şikayetlere yönelik tedavinin de çok önemli olduğunu bir önceki yazımızda anlatmıştık.

Egzamada cilt kuru, çatlak ve kaşıntılı bir hal alır. Bunu önlemek için birçok farklı krem vardır. Özellikle kuru ciltlerde yağ oranı yüksek kremler tercih edilmelidir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanılmaları önerilir. Yağ banyoları da egzama için öneriler arasında yer almaktadır. Banyo sırasında çok fazla sıcak su önerilmez, çünkü aşırı sıcak cildin daha da kurumasına ve sonucunda egzamanın şiddetlenmesine neden olabilir. Çok sıcak olmayan bir küvete birkaç damla yağ eklenmesi ile 15-20 dakikalık banyolar, egzamanın rahatlatılması için oldukça etkin bir seçenektir. Duş yaparken de sabun yerine nemlendirici özellikli duş jelleri ve yağlar oldukça yararlıdır.

Kortizonlu ilaçlar ve kremler pek çok kişi için korkulu bir rüya gibidir. Kesinlikle kullanmak istemezler. Bazıları için ise hiçbir yan etkisi olmayan, hızlı çözüm getiren ve sorunsuzca kullanılan kremlerdir. İki yaklaşım da elbette doğru değildir. Kortizonlu kremleri uygun zaman aralığında ve doğru yerde kullandığımız zaman etkileri kuvvetlidir ve kullanımları güvenlidir. Aksi halde yan etkileri daha can sıkıcı olabilir. Oysa kortikosteroidler yani kortizon, doğru kullanıldığı zaman kızarıklığı ve inflamasyonu yani mikropsuz iltihabı hızla kontrol altına alabilirler. Kortizon aslında vücudumuzda sentez edilen, üretilen bir hormondur. Özellikle fiziksel ve ruhsal stres altında olduğumuzda salgılanır. Topikal (bölgesel: krem, pomad vb.) uygulamalar son 50 yıldır kullanılmaktadır. Farklı şekilde topikal uygulamalar vardır. Kremlerin, yağların, losyonların ve spreylerin içinde kortizon bulunabilir. Kortikosteroidler farklı özelliklere sahip olduğundan, her krem veya losyonun içinde farklı etkinlikte ve tipte kortikosteroid bulunabilir. Kortizonlu ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Kortizonlu kremler doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Kortizonlu kremleri bir nemlendirici krem gibi düşünmek doğru değildir. Günde bir kez, ince bir tabaka halinde veya doktorunuzun tarif ettiği gibi kullanmak en doğrusudur. Cildin bazı bölgeleri birbirine sürtündüğü için, kremler sürüldüğü zaman arzu edilen miktardan daha fazlası bu bölgelerde kalabilir. Bu nedenle özellikle meme altı, koltuk altı, bacak araları gibi bölgelerde daha dikkatli kullanım gereklidir. Gün içinde nemlendirici kremleri kullanarak günü daha rahat geçirmek de mümkündür. Kortikosteroidli kremlerin kullanımı, iltihap kontrol altına alındığında durdurulmalıdır. Bazı topikal ürünlerde kortizon dışı ilaçlar da vardır. Bu ilaçlar da inflamasyonun, yani mikropsuz iltihabın aktif hale geçmesini önler. Böylece egzama bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı önlenir.

Islak bandajlar özellikle orta ve şiddetli olan, kaşıntının çok görüldüğü egzamalarda kullanılan bir diğer tedavi metodudur. Cilt iyice yağlandıktan sonra bir kat ılık ve ıslak bir bandajın üstüne kuru bir bandajın kapatılması ile yapılır.

Görüldüğü gibi egzamanın kortizon içeren ve içermeyen olmak üzere birden fazla tedavi seçeneği bulunmaktadır. Kendiniz için en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için doktorunuzun tavsiyesine başvurmanız en doğrusu olacaktır.

murat-aksoy

Prof. Dr. Murat Aksoy
Genel Cerrahi Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz