Kışın Dudaklarınızın Kurumasına Neden Olan 5 Hata

Kışın kuruyan ve çatlayan dudaklar hem kötü bir görüntüye hem de acıya neden olur. Özellikle soğuk havalarda dudaklar kurumaya daha yatkındır. Soğuk kış aylarında dudaklarınızın kurumasını önlemek için aşağıdaki hatalardan uzak durmaya çalışın.

Dudak Kuruması ve Soğuk Hava

1. Çok soğuk ve rüzgarlı havalarda dudaklarınızı açıkta bırakmak

Kışın dudakların kurumasının en önemli sebeplerinden biri soğuk ve rüzgarlı havadır. Bu nedenle dışarı çıkarken atkıyla ağzınızı sararak dudaklarınızı sert havanın olumsuz etkilerinden korumalısınız.

Dudak Kuruması ve Dudak Yalamak

2. Dudak yalamak

Kuruyan dudakları yalamak bir refleks olsa da size yarardan çok zararı dokunur. Dudağınız kururken az kalan nemi de alıp götürür. Dudak yalamak yerine dudak bakım kremi kullanarak bu refleksin önüne geçebilirsiniz.

Dudak Kuruması ve Dudak Derisini Koparmak

3. Dudaklarınızdaki kuruyan deriyi koparmak

Biliyoruz bunu yapmamak hiç kolay değil, ancak kuruyan deriyi koparmak dudaklarınızın iyileşmesini geciktirir.

Dudak Kuruması ve Ağızdan Nefes Almak

4. Ağızdan nefes almak

Kışın soğuk algınlığı nedeniyle burnumuz tıkandığında ağızdan nefes alma ihtiyacı duyabiliriz. Ancak ağızdan nefes almak dudaklarınızdaki nemin kaybolmasına ve dolayısıyla dudaklarınızın kurumasına neden olabilir. Doğru bir şekilde nefes almak için burnunuzu açık tutmaya özen gösterin.

Dudak Kuruması ve Yanlış Diş Macunu

5. Yanlış diş macununu kullanmak

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ağız hijyeni için şarttır, ancak diş macununuzun dudaklarınızı tahriş edip etmediğine dikkat etmelisiniz. Dudaklarınızın kurumasına diş macununuzun neden olduğundan şüpheleniyorsanız farklı bir diş macunu deneyebilirsiniz.

Dudaklarınız kuruyorsa bakım yapmanın zamanı gelmiş demektir. Parfüm ve renklendirici içermeyen bir dudak bakım kremi seçmeye özen gösterin. B vitaminlerinin cildin nemini korumasına yardımcı olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz