Mide Yanması ve Hazımsızlık Hakkında Bilmedikleriniz

Hastanelerde polikliniklere başvuru nedenleri arasında bir araştırma yapılsa herhalde ilk sıralarda mide yanması ve hazımsızlık gelir. İlgi çekici kısmı, hastanelere başvuran ne kadar insan varsa herhalde bir o kadar da hiçbir sağlık birimine başvurmadan kendi kendine çözüm bulan veya çözümü alternatif tıpta arayan kişilerin var olduğudur. Mide yanması ve hazımsızlık, sindirim sisteminin herhangi bir bölgesinden kaynaklanıyor olabilir. Yemek borusu, mide, ince ve kalın barsakların hastalıkları, safra kesesi ve pankreas gibi organların tümünde hazımsızlık, şişkinlik ortaya çıkabilir. Mide yanması daha fazla sindirimin üst organlarını ilgilendirir. Özellikle mide yanması ile ilişkili olan reflü bölümünü okumanı rica edeceğim.

Mide yanması-hazımsızlık-ağrı birbiri ile karışabilen şikayetlerdir. Bazen hastanın kendisi bile şikayetini tam olarak algılayamaz. Bunun nedeni tek bir sistem olsa da sindirim sisteminin birbiri ile ortak çalışan ama farklı organlardan oluşmasıdır. Hali ile bu organlar tek tek hastalansa bile problem tüm sistemi ilgilendirir. Örneğin safra kesesi taşları, mideyi tutan gastrit, mideyi ve yemek borusunu aynı zamanda etkileyen reflü veya oniki parmak barsağında oturmuş bir ülser benzer şikayetlere neden olabilir. Mide yanması ve hazımsızlık çoğu kez basit önlemlerle kontrol altına alınabilir. Reflü için yemek saatlerini ayarlamak, kızarmış ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak, kahveyi azaltmak, sigara içmemek önemli değişikliklerdir. Bunların yetersiz olduğu durumlarda antiasit çiğneme tabletlerini veya koyu şurupları (süspansiyonlar) kullanmak büyük oranda başarıya götürür. Şikayetlerin devam ediyorsa mutlaka doktora gitmen gerektiğini söylemek gerekli. Ayrıca ilaçları kestikten hemen sonra şikayetlerin geri dönüyorsa da doktora gitmenin gerekli olduğu anlamına gelir.

Hazımsızlık gastrit nedeni ile ortaya çıkabilir. Bazı ağrı kesici, ödem giderici ilaçlar da midede istenmeyen etkilere neden olabilir. Sigara, alkol de aynı ilaçlar gibi midenin koruyucu tabakasını bozar, bu yüzden sigara ve alkolü hayatından çıkardığında rahat ettiğini sen de göreceksin. Yemek yerken de dikkatli olman ve ufak değişiklikler yapman hazımsızlık konusunda seni rahatlatacaktır. Yemeği hızlı yememeye özen göstermelisin. Yemek yedikten sonra hemen yatmamalı ve biraz vakit geçirmelisin. Egzersiz yapıyorsan da yemek sonrası biraz zaman geçirdikten sonra egzersize başlamak yararına olan hareketlerdir.

Tedavide kullanılan çeşitli ilaç grupları ve endoskopik cerrahi girişimler gibi seçenekler vardır. Antiasitler, mide asiti ile karşılaştıklarında asiti bloke ederler, böylece mide içeriği reflü nedeni ile yemek borusuna geri kaçtığında yemek borusunu tahriş etmez ve göğüste yanma veya mide yanması oluşmaz. Proton pompası inhibitörü olarak tanımladığımız ilaçlar midenin asidinin salgılanmasını azaltır, bu da mide yanma şikâyetlerini azaltmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar aç karna alınmalıdır. Şikayetlerin için mutlaka hekimine danışmalı ve senin için önereceği tedaviyi uygulamalısın.

murat-aksoy

Prof. Dr. Murat Aksoy
Genel Cerrahi Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz