Verimli Bir Doktor Ziyareti Nasıl Olmalıdır?

Bir doktorun her bir hastasına ayırabileceği zaman sınırlıdır. Doktorumuza derdimizi en işi şekilde anlatmak, aklımızdaki sorulara yanıt almak, hastalığımızla veya doktorumuzun önereceği tedaviyle ilgili bilgi almak için bu sınırlı süreyi en iyi şekilde değerlendirmek sağlığımız için çok önemlidir.

Verimli bir doktor ziyareti için aşağıdaki öneriler size yardımcı olabilir;

  • Bir liste yapın ve endişelerinize öncelik verin.1

Doktorunuzla konuşmak istediklerinizi, sorularınızı ve endişelerinizi randevunuz öncesinde bir liste haline getirmek faydalı olacaktır. Bu listeyi, konuşmak istediğiniz konuların önem sırasına göre hazırlayabilirsiniz.

  • Kullandığınız tüm ilaçları ve tıbbi durumunuzu doktorunuza bildirin.1

Tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlarınızı, kullandığınız vitaminleri ya da gıda takviyelerinizi doktorunuza söyleyin. Bu ilaçları, nasıl kullandığınızın bilgisiyle birlikte bir liste haline getirebilirsiniz. Eğer doktorunuzun elinde tıbbi geçmişiniz ile ilgili bilgi yoksa, bu bilgileri onunla paylaşın.

  • Randevunuza bir aile üyesini veya yakın bir arkadaşınızı yanınızda getirmek faydalı olabilir.1

Aile üyenize veya arkadaşınıza ziyaretiniz sırasında ne istediğinizi önceden bildirin. Yakınınız sizin için not alabilir ve doktorun söylediklerini hatırlamanıza yardımcı olabilir.

  • Doktorunuzu güncel tutun.1

Son ziyaretinizden bu yana hayatınızda neler olduğunu doktorunuza bildirin. Acil serviste veya başka bir hekim tedavisi gördüyseniz bunu doktorunuzla paylaşın. İştahınızda, kilonuzda, uykunuzda veya enerji seviyenizde fark ettiğiniz değişiklikleri belirtin. Ayrıca, aldığınız ilaçlardaki son değişiklikleri veya sizin üzerinizdeki etkilerini de doktorunuza söyleyin.

  • Not almak için yanınızda kağıt ve kalem getirin.2

Bazen doktorunuzun söylediği her şeyi hatırlamak zordur. Kendi notlarınızı almak faydalı olabilir. Eğer not almakta zorluk yaşıyorsanız yanınızda bir yakınınızı getirebilirsiniz.

  • Doktorunuza karşı her zaman dürüst olun.3

Doktorunuzun size en iyi şekilde yardımcı olması için her konuda dürüst olmanız önemlidir. Doktorunuzla yaşam tarzınız, ilaçlarınızı kullanıp kullanmadığınız ya da alışkanlıklarınız hakkında açık olun.