Stresle Başa Çıkmanın 12 Yolu

Hayatımıza bizi baskılayan ve sıkıntıya sokan durumlarla karşılaşırız. Bunlar, stres oluşturan etmenler olması ile birlikte yaşam kalitemizi de olumsuz etkiler.

STRES KALICI HALE GELMEMELİ

Zaman darlığı, önemli işlerin zamanında yetiştirilememesi ve güven eksikliği gibi durumlar stres için yeterli nedenlerdir. Stresi ortaya çıkaran ise genellikle; “yetiştirememek”, “yapamamak” ve “halledememek” düşüncelerine kapılmaktır.

Olumlu Stres ve Gelişim

Ayarında stresin kişinin gelişimine katkısı olduğunu biliyor muydunuz? Bu tarz, kişinin hayatına daha güçlü ve daha sağlam adımlarla devam etmesini sağlayan durumlara “olumlu stres” denir. Olumlu stres, daha çok geçiş dönemlerinde ortaya çıkan durumlardır. Bu sebeple, olumlu stres insanların gelişimine büyük ölçüde katkıda bulunur.

Olumlu Stresler Nelerdir?

  • Bebek sahibi olmak
  • Dünya evine girmek
  • Terfi almak
  • Şehir değiştirmek

Strese Karşı 12 Etkili Çözüm

1. Hayatta bazen stres yaratan olaylarla karşılaşacağınızı bilin ve buna göre önceden pozisyon alın.

2. Mümkün olduğunca spor yapmaya çalışın, beslenmenize dikkat edin. Sıkça kafein ve alkol tüketmekten kaçının.

3. İş hayatınızda çok fazla stres yaşamamak için işlerinizi liste yapın. Böylelikle, işleriniz bir düzene oturmuş olur.

4. Yapmaktan hoşlanmadığınız fakat yapmak durumunda olduğunuz aktivitelere ekstra anlamlar yükleyin veya onu yapış şeklinizi farklılaştırın. Örneğin; market alışverişi yapmaktan hoşlanmıyorsanız, kulaklığınızı takıp müzik dinleyerek bu eylemi farklı bir hale getirin.

5. Sürekli bir şeyleri unutuyorsanız ve bu durum sizde stres yaratıyorsa kendinize küçük hatırlatmalar koyun.

6. Hepimiz işlerin planladığımız gibi gitmesini isteriz fakat her zaman istediğimiz gibi gitmez. Bunun yaratacağı etkiyi en aza indirgemek için işlerinizde hata payı belirleyin.

7. Mükemmeliyetçi ruhunuzu ara sıra da olsa bir kenara koymak ruh sağlığınız için de oldukça faydalı olacaktır.

8. İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız trafik önemli bir stres faktörü… Bununla başa çıkmanın öncelikli yolu ise, günün belli saatlerinde trafik olduğu gerçeği ile yüzleşmek! Bir diğer yol ise metro veya vapur gibi araçları tercih etmek. Kulaklığınızı takın, gitmek istediğiniz yere durmaksızın ilerleyin!

9. Evde misafir ağırladığınız zamanlarda en iyi şekilde ağırlamak için stres yapmak yerine, birlikte geçirdiğiniz zamanın daha sağlıklı ve kaliteli geçmesine özen göstermeye çalışın.

10. İkili diyaloglarda stresten kaçınmak için öncelikli yapmanız gereken karşınızdaki dinlemek… Unutmayın, yeri geldiğinde herkesten bir şeyler öğrenebilirsiniz!

11. Stres ile mücadelenin en etkin yolu mizahtan geçer. Sorunlarınıza karşı daha yumuşak ve esprili bir yaklaşımda bulunmak sorunları çözmenizi kolaylaştırabileceği gibi stresten de uzaklaştırır.

12. Kendinize bol bol zaman ayırın. En etkili deşarj yöntemi kişinin kendini dinlemesidir. Önce kendinizle iletişime geçin, sorunları aza indirgeyin!

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz