C Vitamini Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Bilgi

 1. C vitamini (veya tıbbi adıyla askorbik asit) suda eriyen bir vitamin türüdür. Yani vücudumuzda depolanamaz ve fazlası ter, idrarla birlikte vücuttan atılır. Bu nedenle her gün yeniden alınması gerekir.
 2. Günlük alınması gereken C vitamini miktarı genellikle kadınlarda 75 mg, erkeklerde de 90 mg’dır. Büyük boy 1 portakal ya da 2 adet kivi günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. Hamilelik döneminde tavsiye edilen günlük miktar 85 mg, emzirme döneminde ise 120 mg’dır. Sigara içenlerin ise 35 mg daha fazla C vitamini alması önerilmektedir.
 3. C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. C vitamini desteği almak soğuk algınlığı süresini kısaltabilir ve belirtilerin şiddetini azaltabilir. Aynı zamanda daha enerjik olmanıza yardımcı olur.
 4. C vitamininin hamilelerin bağışıklığına destek olduğunu ve onları enfeksiyonlardan, bebeklerini de Skorbüt hastalığı riskinden koruduğu biliniyor.
 5. Kemik-bağ dokusunun oluşması ve yara iyileşmesinde görev alır.
 6. Ayrıca çok önemli bir antioksidandır. Yani vücudumuza zarar veren radikallerin dolaşımını önler.
 7. Demir emilimi için C vitamininin varlığı oldukça önemlidir. Tahıl ve baklagilleri C vitaminiyle birlikte tüketirseniz sahip oldukları demirin vücudunuza etkisi artacaktır. Baklagillerin yanına maydanoz, roka, tere, yeşil ve kırmızı biber ve soğan gibi C vitamini içeren sebzelerden salata yapmayı da unutmayın.
 8. Cildinizdeki renk farklılıklarını eşitlemeye yardımcı olan C vitamini, lekelerin renginin açılmasına katkıda bulunur. Siz de C Vitamini içeren cilt bakım ürünleriyle cildinize iyi bakın.
 9. C vitamini dendiğinde aklımıza hemen portakal gelir. Ancak C vitamini içeren pek çok farklı besin var. İşte C vitamini zengini 10 besin:
 • Kırmızı biber
 • Portakal
 • Kivi
 • Yeşil biber
 • Brokoli
 • Çilek
 • Brüksel lahanası
 • Greyfurt
 • Brokoli
 • Karnabahar

Vitaminler hakkında daha fazla bilgi için bu videoyu da izlemenizi öneririz: Vitaminler ve Mineraller Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Referanslar:

1. Institute of Medicine. Vitamin C. Dietary reference intakes for vitamin C, vitamin E, selenium and carotenoids A report of the Panel on Micronutrients, Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes; Food and Nutrition Board, Institute of Medicine. Washington, D.C.: National Academic Press 2000:95-185.
2. National Institutes of Health. Vitamin C. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/#h2.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz