Teneffüste Sağlık

Sağlığınıza özen gösterirken ülkemizin sağlık okuryazarlığına katkıda bulunmaya ne dersiniz?

Sağlık okuryazarlığı, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlığın Teşviki ve Geliştirmesi Sözlüğünde yer alan tanıma göre; bireylerin, iyi sağlığı teşvik edecek ve sürdürecek şekilde bilgiye erişme, bilgiyi anlama ve kullanma becerisi ve motivasyonunu belirleyen bilişsel ve sosyal becerileri temsil eder. Yine aynı kaynağa göre sağlık okuryazarlığı, kişisel yaşam tarzını ve yaşam koşullarını değiştirerek kişisel sağlığı ve toplum sağlığını iyileştirmek amacıyla harekete geçmek için bir bilgi, kişisel beceri ve güven düzeyine ulaşılması anlamına gelir. Sağlık okuryazarlığı oranının yüksek olması toplumdaki bireylerin temel sağlık bilgilerinin ve bilincinin yüksek olmasının yanı sıra aldıkları sağlık hizmetlerini de etkin ve etkili kılar. Buna bağlı olarak bireylerin sağlıklı yaşam yılı ve kalitesi artar. Ülkemizin sağlık okuryazarlığı oranı düşük olduğundan*, toplumumuzun geleceğini temsil eden çocuklarımızın hayatlarına dokunup onların sağlık bilincini artırmayı ve sağlık bilgilerini geliştirmeyi görev edindik. Okul dışında vakit geçiren her çocuğun aslında dışarıda da eğitime devam ettiğine dikkat çekmek amacıyla ve oyun oynayarak öğrenmenin etkin öğrenmedeki öneminden yola çıkarak ülke genelindeki anlaşmalı olduğumuz belediyelerin park alanlarında ve çeşitli alışveriş merkezlerinde çocuklarla buluşmak üzere 365gün Teneffüste Sağlık Oyunları'nı tasarladık. Oyunlarımızın içerikleri Sağlık Bakanlığı’nın ve uluslararası sağlık kuruluşlarının çocuklar için sağlıklı beslenme ve hareket programları doğrultusunda oluşturuldu ve Öğretmen Akademisi Vakfı’nın katkılarıyla pedagojik açıdan değerlendirilerek onaylandı.

*Mayıs 2016 tarihli ”Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçekleri Güvenilirlik Ve Geçerlilik Çalışması” sonuçlarına göre toplumun %69,4’ü “yetersiz” veya “sorunlu” sağlık okuryazarlığı kategorilerindedir.

Kaç Kere Sek Sek

Eş zamanlı olarak 2,3 ya da 4 oyuncu tarafından oynanabilen bu yeni nesil sek sek oyununda, çocuklardan hem sek sek parkurunu tamamlamaları hem de mesajları okumaları istenir.

Kazanım: Bu oyunla çocuklarımız beslenme, hareket, uyku ve hijyen gibi konulardaki temel sağlık alışkanlıklarını, rakamlarla öğrenir.

Kaç Kere Sek Sek

Vitaminli İstop

Geleneksel istopa benzeyen bu oyunda Ebe, topu havaya atarken arkadaşlarının isimleri yerine üzerinde durdukları vitamin veya mineralin ismini söyler. O yuvarlakta duran oyuncu topu yakalayıp diğer arkadaşlarından birini vurarak Ebe yapmaya çalışır. Ancak topu atmadan önce seçtiği kişiye söz konusu vitaminin hangi besinde olduğunu sorar. Bilirse topu ona atmaz, diğer bir oyuncuyu hedef alır. Bilemezse onu vurmaya çalışır.

Kazanım: Vitaminli İstop oyunuyla oyuncular hangi vitamin ve mineralin, hangi besinlerde olduğunu öğrenirler.

Vitaminli İstop

Zıpla Tamamla

Oyuncular öncelikle hangi çizgiden zıplayacaklarına karar verirler. Ardından kendilerine bir renk seçerler. Seçtikleri renkle yazılmış kelimelerin üzerine zıplayarak sağlık mesajını tamamlamaya çalışırlar. Her zıplayışta tekrar çizginin arkasına geçerek cümleyi tamamlamak için daha uzağa zıplamaları ve kondukları yerdeki çerçeve çizgilerine basmamaları gerekir. Basarlarsa oyuna baştan başlarlar.

Kazanım: Bu oyunla 3 temel beslenme ve sağlık bilgisi mesajı, fiziksel bir aktivite ile birlikte öğrenilir.

Zıpla Tamamla

Sağlık Aynası

Bu oyunda sırayla bir kişi kurucu olur. Diğerleri onun söylediği eylemi şaşırmadan aynı hızda yapmaya çalışırlar. Oyunu oynatan hem o mesajın üzerine geçer hem de yüksek sesle ne yaptığını söyler. Karşısındaki oyuncular da aynı sıra ve süratle hem hareketlerin isimlerini hem de kendilerini taklit ederler. Oyun bu şekilde devam eder, biri şaşırırsa yeniden başlar. Her seferinde oyun kurucu değişir.

Kazanım: Bu oyunla, 5 temel hijyen kuralı bol bol tekrar edilerek eğlenceli bir şekilde öğrenilir.

Sağlık Aynası

Koş Koş Vücudum

Bu koşu parkuru, çocuklara koşu sırasında vücutlarında neler olduğunu öğretmek amacıyla hazırlanmıştır. Renkli kutulardaki mesajlarda, spor yaparken vücudumuzun verdiği tepkiler ve egzersizin faydaları anlatılmaktadır.

Kazanım: Çocuklar bu parkurla, spor yapmanın önemli faydalarını öğrenir.

Koş Koş Vücudum

  Bu atölye çalışmasında çocuklar, vitamin veya minerallerden birini seçerek resim kağıtlarını alırlar. Ardından bu vitamin veya mineralin bulunduğu yiyecekleri kum boyama tekniğiyle renklendirirler.

  Kazanım: Çocuklar bu oyunla, vitamin ve minerallerin doğada hangi besinlerde olduğunu öğrenirler.

  Çocuklar, özel olarak tasarlanan bisikletlere binip pedal çevirerek enerji üretirler ve filmi başlatırlar. Bisiklete bindikleri sırada önlerindeki ekranda, yemyeşil bir alanda ilerlerler ve aynı zamanda spor yaparken vücutlarında neler olduğunu öğrenirler.

  Kazanım: Çocuklar bu aktiviteyle spor yapmanın yararlarını ve önemini spor yaparken öğrenir.

  Klasik saklambaç oyunundan esinlenen Anatomik Saklambaç’ta temel fark, Ebe olan çocuk panoda yer alan bir organımızı seçerek saymayı tamamlamasıdır. Örneğin: Önüm Arkam Sağım Solum Akciğer !’’ Ardından diğer oyuncular panoyu sobelerken bu organın olduğu yere dokunarak ‘’Akciğer’’ diye bağırırlar. Oyun panosu aynı zamanda organlarımızın özellikleri ve görevleriyle ilgili bilgiler de verir.

  Kazanım: Anatomik Saklambaç oyunuyla çocuklar vücudumuzdaki organların özelliklerini, görevlerini ve onlarla ilgili bazı ilginç bilgileri öğrenirler.

  Bu deneyim alanında çocuklar, vücut anatomisinin yer aldığı panodaki steteskopları takarlar. Ardından önemli organlarımızın sembollerinin olduğu düğmelere basarak o organın insan anatomisindeki yerini gösteren ışığı yakarlar ve özelliklerini dinlerler.

  Kazanım: İnteraktif olarak tasarlanmış bu panoda çocuklar organlarla ilgili temel bilgileri görsel, işitsel ve dokunsal duyularını kullanarak öğrenirler.