Mucizevi Bir Terapi Yöntemi: Müzik Dinlemek

1. Yeni Nesil Sakinleştirici - Sevdiğiniz Şarkılar

Amerika’da bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre, yoğun bakım tedavisi gören hastaların favori şarkılarını dinlemeleri, kaygı eşiklerini üçte bir oranında düşürmüştür.

2. Atmosferik Müzikler ve Form

Müziğin vücut sağlığında iyi olduğu konulardan bir diğeri de iştahı sakinleştirmesidir. Ünlü bir Amerikan restoran zinciri, restoranlarından birini daha yumuşak aydınlatma ve caz müzik gibi faktörlerle bir dönüşüm içerisine soktu. Daha sonra yapılan araştırma gösterdi ki bu dönüşüm sonrasında restorana gelen kişiler %18 daha az yemek tüketmesine karşın yemeklerinden çok daha fazla keyif aldıklarını belirtti.

3. Enstrümantal Müzik ve Odaklanma

Northumbria Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma gösteriyor ki; Vivaldi’nin Dört Mevsim isimli meşhur eserini dinleyen kişilerin ruh hali ve konçertolar sayesinde zihinsel uyanıklık seviyeleri yükselmiş. Genç yetişkinler, iç açıcı Bahar konçertosu eşliğinde daha verimli ve odaklanmış bir şekilde çalışırken, görece daha yavaş bir ritme sahip olan Sonbahar konçertosunu dinleyen gruba nazaran daha iyi ve daha verimli çalışmış.

4. Kan Damarları

2013 yılında Hollandalı araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde 30 dakika sevdikleri müzikleri dinleyen kalp hastalarının kan damarları genişlemiş ve iyileşmiştir. Egzersiz sırasında sevdikleri şarkıları dinleyen hastaların, dolaşım sistemlerinde daha fazla iyileşme görmüşlerdir. Müzik dinlemek, kandaki nitrik oksit gazının üretimini artırarak kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur ve esneklik sağlar.

5. Şarkı Söylemek ve Mutluluk

Bir grup İngiliz araştırmacı, koro halinde şarkı söyleyen, yalnız şarkı söyleyen ve bir takım sporu yapan 3 farklı grup ile toplam 375 kişi üzerinde araştırma yapmıştır. Her bir aktivite, duygusal olarak kişilerin daha iyi olmasında etkili olmuş fakat koro halinde şarkı söyleyen kişilerin, yalnız şarkı söyleyen kişilere oranla çok daha mutlu hissettikleri gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, koro üyelerinin yaşadıkları sosyal tecrübe, takım sporu yapan kişilere göre daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

6. Enstrüman Çalmak ve Kıvrak Zekâ

Orta yaş ve üzeri bireyler başta olmak üzere, çocukken uzun süre boyunca enstrüman çalan insanların, beyinlerinin olay ve konuşmalara reaksiyon süreleri diğer insanlara nazaran oldukça yüksek çıkmıştır.

7. Sakin Şarkılar ve Öfke Kontrolü

Stresle başa çıkmanın en etkili yollarından birisi müzik dinlemek… İstanbul gibi trafiğin ve şehir içi kaosun yüksek olduğu şehirlerde insanlar fazlası ile yıpranıyor. 2013’te yapılan bir araştırmaya göre, bu tarz durumlarda sakin ve yumuşak bir şarkı dinlemek daha sakin hissetmeye ve devamında da trafikte daha az hata yapmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz