Hastalıklardan korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni ihtiyaç duyduğunuz tüm vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olacaktır. Ancak özellikle çocuğunuz hastayken iştahsız olabilir veya yemek seçen bir çocuk olabilir. Böyle bir durum varsa doktorunuza da danışarak vitamin ve mineral takviyesine başvurabilirsiniz.

Mevsimsel hastalıklar ve grip, artrit, alerjiler, kanser gibi diğer sağlık sorunları ile savaşmada güçlü bir bağışıklık sistemi esastır. Size önereceğimiz bu besin türlerini diyetinizin bir parçası haline getirerek enfeksiyonlara ve kanser gibi hastalıklara karşı korunmada elinizi güçlendirebilirsiniz.

Protein, vücudun savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Deniz ürünleri, yağsız et, kümes hayvanları, yumurta, fasulye ve bezelye, soya ürünleri ve tuzsuz fındık ve yağlı tohumlar da dahil olmak üzere çeşitli proteinli yiyecekleri diyetinizden eksik etmeyin.

A vitamini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Ağız, mide, bağırsak ve solunum sistemini sağlıklı tutarak enfeksiyonlardan korur. Bu bağışıklık destekleyici A vitamininden faydalanabilmek için tatlı patates, havuç, lahana, ıspanak, kırmızı biber, kayısı tüketebilirsiniz.

A Vitamini


C vitamini, antikor oluşumunu uyararak ve bağışıklığı güçlendirerek sizi enfeksiyonlardan korur. Başlıca C vitamini kaynakları portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgiller, kırmızı biber, çilek ve domates suyudur.

C Vitamini


E vitamini bir antioksidan olarak çalışır ve serbest radikalleri nötralize ederek bağışıklık fonksiyonunu geliştirebilir. E vitamini eksikliği yaşamamanız için ayçiçeği tohumu, badem, bitkisel yağlar (zeytin, ayçiçek yağı gibi), fındık ve fıstık ezmesi yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

E Vitamini


Çinko, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Çinko, yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, tam tahıl ürünleri, fasulye, fındık ve diğer yağlı tohumlardan alınabilir.

Çinko


Vücudunuzun savunma sistemini güçlü tutmak için B6 vitamini, folat, selenyum, demir, prebiyotikler ve probiyotikler gibi diğer besin türlerini de yemek planınıza almalısınız. 

B6 Vitamini


Kaynak:
https://www.eatright.org/health/wellness/preventing-illness/protect-your-health-with-immune-boosting-nutrition Son erişim tarihi: 29.11.2018

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Daha güçlü bağışıklık sistemi için

Beslenmenize dikkat ederek bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirebilirsiniz?

Bağışıklık sistemi ile ilgili az bilinen gerçekler

Düzenli egzersiz, güçlü bağışıklık sistemi

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.