Bağışıklık Sistemi ile İlgili Az Bilinen Gerçekler

Bağışıklık sisteminiz de öğreniyor:

Bizler nasıl karşılaştığımız zorluklardan ders çıkarıyorsak, bağışıklık sistemimiz de karşılaştığı hastalık etkenlerinden ders çıkarıyor. Vücudumuz zararlı bir etkenle karşılaştığında “antikor” adı verilen koruyucu maddeleri üretir. Aynı etkenle tekrar karşılaşırsak, bu etkene karşı etkili olan koruyucu “antikor” vücudumuzda hazır bulunur veya bağışıklık sistemi bu antikoru nasıl sentezleyeceğini öğrenmiştir.

Aşırı hijyen bağışıklık sisteminiz için iyi olmayabilir:

Her şeyin fazlası zarar. Virüs ve bakterilerden korunmak için hijyen kurallarına uymak çok önemli. Ama bağışıklık sistemimiz farklı hastalık etkenleri ile karşılaşarak bilgi bankasını geliştirir. Yeterince deneyim kazanmazsa kendisini savunamaz. Bu durum özellikle küçük çocuklar için geçerli. Çocuğunuzun parkta oynarken üstünü kirletmesine izin verin ama yemekten önce mutlaka ellerini yıkamış olsun.

Bazen bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere zarar verir:

Bazı hastalıklar bağışıklık sistemindeki bir aksamadan dolayı gelişir. Bir bakterinin veya virüsün vücuda yabancı olup olmadığını ve tehdit oluşturup oluşturmadığını anlamak bağışıklık sisteminin görevidir. Ancak bazen bağışıklık sistemi bu görevini doğru bir şekilde yerine getiremez. Örneğin romatizmal hastalıklarda bağışıklık sistemi kendi hücresini tanıyamayıp onu yabancı bir hücre zanneder. Bağışıklık sistemi aktive olur ve kendi hücrelerini yok etme savaşına girer. Sonucunda da vücut korunayım derken kendine zarar vermeye başlar.

Gülmek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir:

Stres ve uykusuzluğun bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini gösteren kanıtlar var. Klinik çalışmalar kahkahayla gülmenin kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan endorfin hormonu düzeylerini artırdığını gösteriyor. Stres düzeyimiz azalıyor, daha rahat uyuyoruz ve bu durum bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor.

Kahkahanız eksik olmasın, bu yıl 365 gün olsun.

murat-aksoy

Prof. Dr. Murat Aksoy
Genel Cerrahi Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz