Egzersizi hayatının bir parçası haline getiren kişiler için beslenme hem sağlık hem de performans açısından çok önemlidir. Düzenli egzersiz yapan bir kişinin vitamin ve mineral ihtiyacı, yaptığı egzersizin türüne ve yoğunluğuna bağlı olarak değişmekle birlikte, egzersiz yapmayan bir insana göre daha fazladır. Vitamin ve minerallerin, sporcularda dayanıklılığı artırma gibi yararlı etkileri vardır.

Spor yapmak metabolizmayı hızlandırır ve vücuttan atılan sıvı ile giden vitamin ve minerallerin yerine konması gerekir. Ayrıca aşırı egzersizin serbest radikalleri artırması nedeniyle antioksidan vitaminlerin (A, C, E), enerji metabolizmasında rolü olan B grubu vitaminlerin ve koenzim Q10’un normalde günlük önerilen miktardan biraz daha fazla kullanımı önerilmektedir.

“B grubu vitaminler ve koenzim Q10 egzersiz sırasında enerji oluşumuna yardım ederler. B grubu vitaminler aynı zamanda kan hücrelerinin üretimi, protein sentezi, doku yapımı ve onarımı için de gereklidir.”

Sporcuların diyetinde bulunması gereken en önemli mineraller, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyumdur.

Kalsiyum; kemik ve dişlerin gelişimi, kanın pıhtılaşması, sinir iletimi, kalp atımının denetiminde görev alır.

Demirse, akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine ve kaslara oksijen taşınmasında görev alır. Kasların enerji üretmesi için oksijene gereksinim vardır ve kandaki demir düzeyi düşükse, sporcu çabuk yorulur.

Magnezyum yiyecekleri enerjiye çevirmeye yardımcı olur. Bu nedenle düşük magnezyum seviyesi olan kişiler egzersiz sırasında daha çabuk yorulur.

Potasyum eksikliği bacak kramplarına yol açabildiği için spor yapanlar için önemli bir mineraldir.

Performansınız hiç düşmesin, bu yıl 365 gün olsun.

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.