Avokado bir meyve gibi düşünülse de aslında önemli miktarda yağ içeriyor ve içerdiği bileşenlerle sağlığa pek çok fayda sağlıyor.  Avokado tüketimi kolesterol azaltıcı orta yağ içerikli bir diyet ile kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabiliyor. Amerikan Kalp Derneği dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, günde bir avokado tüketmek kalp sağlığının önemli bir parçasını oluşturuyor ve kolesterol azaltıcı orta yağ içerikli bir diyet kötü kolesterol seviyelerine ve obez olan bireylere iyi gelebiliyor.(4)

Bunların yanı sıra Avokado içerdiği faydalı bileşenlerle cildinizi de güzelleştirmeye katkıda bulunur. 

Avokadonun içindeki sağlıklı yağ asitlerinin yeteri miktarda tüketilmesi cildin esnek ve nemli tutulması için önemlidir. 700'den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, yüksek miktarda, özellikle avokadoda bulunan sağlıklı yağ türlerinin tüketimi, daha yumuşak, esnek cilt ile ilişkili bulundu (1).

Avokado, cildi oksidatif hasarlardan koruyan önemli bir antioksidan olan E vitamini için de iyi bir kaynaktır. E vitamini, cilt için faydalı diğer bir vitamin olan C vitaminiyle birleştiğinde etkisi daha da artıyor. C vitamini eksikliği çok sık görülmese de, eksiliğinde kuru, pürüzlü, bir cilde sebep olabiliyor.(2)(3)

Referanslar:
Br J Nutr. 2010 May;103(10):1493-8. Association of dietary fat, vegetables and antioxidant micronutrients with skin ageing in Japanese women.
The Role of Phytonutrients in Skin Health Julie A. Evans and Elizabeth J. Johnson Author information
Vitamin C in dermatology Pumori Saokar Telang
http://news.heart.org/avocado-day-may-help-keep-bad-cholesterol-bay/
United States Department of Agriculture Agricultural Research Service National Nutrient Database for Standard Reference 28

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.