SUSUZLUK

Yaz aylarında havaların ısınmaya başlaması ile birlikte su kaybımız artıyor. Bizler su kaybını, yerine koyamadığımız takdirde bazı sağlık riskleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunların başında böbrek fonksiyonlarının bozulması geliyor. Böbreklere giden kan miktarının azalması ile beraber böbrek fonksiyonları bozulabilir. Bu durumun uzun süre devam etmesi halinde hele bir de beraberinde şeker hastalığı gibi metabolik bir hastalık varsa böbreklerde kalıcı hasar kalabilir. İdrar rengi sizin en iyi su belirtecinizdir. İdrarı şeffaf veya açık sarı renkte tutacak kadar gün içinde su içmelisiniz.

Yaz Aylarında Sağlığımızı Tehdit Eden Riskler

GÜNEŞ YANIKLARI

Kim istemez etrafa çekici görünmeyi? Pek çoğumuz güneş banyosu sonrası biraz kızarık olduğumuzda kendimizi daha sağlıklı ve daha güzel hissediyoruz. Ancak kontrolsüz olan bu yanıkların, cilt hücrelerimizin DNA’larında kalıcı değişiklikler bırakabildiğini ve hem yaşlanmayı hızlandırdığını hem de cilt kanseri riskini arttırdığını unutmamak gerekli. Bu nedenle güneş koruyucu kremler ve nemlendiricileri elden bırakmamak gereklidir.

Yaz Aylarında Güneş Yanıkları

YAZ İSHALLERİ

Yaz aylarının en sık hastalıklarından biri, sindirim sistemi hastalıklarıdır. Bakterilerin ve virüslerin ağız yolu ile vücudumuza girmesi ile bağırsaklarımızın altı üstüne gelebilir. Özellikle çocukları tehdit eden bir durumdur. Bundan korunmak için elleri sık yıkamak ve meyve sebzeyi tüketmeden önce bol su ile yıkamak gereklidir.

Yaz İshalleri

KULAK İLTİHAPLARI

Dezenfeksiyonu iyi yapılmamış olan havuzlarda veya kirli sularda yüzmek, bu sularda yaşayan mikropların kulağımıza girmesine neden olabilir. Bu mikropların dış kulak yolunda enfeksiyona neden olması sonucu şiddetli kulak ağrıları veya kaşıntı ile karşı karşıya kalabiliriz. Korunmak için temizliğinden emin olunan yerlerde yüzmek gereklidir. Kulak tıkaçları da yüzme sırasında oldukça koruyucu olabilir.

Yaz Aylarında Kulak İltihapları

ALERJİ

Bahar aylarında daha çok olmakla birlikte yaz aylarında da alerjiye neden olan maddeler havada bulunabilmektedir. Alerjinin aktif hale gelmesi ile beraber burunda, gözlerde kaşıntı, akıntı, bazen şiddetli öksürük atakları ve baş ağrısı olabilir. Alerjiye neden olan maddelerden uzak kalmak, dolayısı ile alerjiye neden olan maddeleri bilmek önemlidir. Şiddetli olgularda ilaç tedavisi gerekebilir.

Yaz Aylarında Alerji

KENE ISIRIKLARI

Yaz aylarında özellikle doğada daha serbest hareket ettiğimiz için doğada yaşayan böcek ve hayvanlarla irtibatımız daha sık olmaktadır. Kene ısırıkları da bu nedenle sık görülür. Bunu önlemek için doğada çıplak ayak dolaşmak yerine ayakkabı, çorap giyilebilir. Tanımadığımız bir böcek ısırığı olursa ya da kene cilt üzerinde görülürse, hızla en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak doğru bir seçimdir.

PİŞİKLER

Sıcakların bastırması ile terlememiz artar. Özellikle cilt katlanma bölgelerinde pişikler oluşabilir. Bu pişiklerden korunmak için öz bakıma özen gösterilmeli, daha sık duş alınmalı ve bu bölgelerin aşırı nemli kalmamasına dikkat edilmelidir.

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.