Son yıllarda sadece yaşlıların değil gençlerin de sıkça hafıza kaybı şikâyetleri olduğu söyleniyor.1 Bunda kuşkusuz dikkatimizi dağıtan akıllı telefonların parmağı var.2 Telefonları hayatımızdan tümüyle çıkarmak mümkün olmadığına göre hafızamızı güçlendirmenin yollarını deneyebiliriz.

 1. Dengeli beslenin

  Besleyici ve dengeli beslenme, beyninizin ve elbette tüm organlarınızın doğru bir şekilde çalışabilmesi için gerekli. Özellikle B12 vitamini, hafıza için hayati önemde bir vitamin olarak tanımlanıyor.3 Eğer dengeli beslenmediğinizi düşünüyorsanız multivitamin takviyesi alarak da beyin sağlığınız için ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri aldığınızdan emin olabilirsiniz.4 Bunun için doktorunuza ya da eczacınıza danışabilirsiniz.

  Şekeri Azaltın

 2. Şekeri azaltın

  Şeker, pek çok kronik hastalığa davetiye çıkardığı gibi beyin fonksiyonlarını da olumsuz etkiliyor. Bu yüzden hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız şekeri hayatınızda azaltmanın yollarına bakmalısınız.5

  Balık Yağı Kullanın

 3. Balık yağı kullanın

  Balık yağının cildi güzelleştirmekten, vücuttaki enflamasyonu azaltmaya, kemik yoğunluğunu güçlendirmekten, beyin gücünü arttırmaya kadar uzanan pek çok faydası bulunuyor. Balık yağında bulunan DHA (docosahexaenoic asit)ve EPA (eicosapentaenoic asit)’nın hafızayı güçlendirmedeki etkisi bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır.6 Bu yüzden ister bol balık tüketerek, ister hap olarak alın, balık yağını tüketmeyi eksik etmeyin.

  Hafıza için Egzersiz Yapın

 4. Egzersiz yapın

  Egzersiz yapmanın faydaları saymakla bitmiyor. Hafıza da bunlardan biri. Yapılan araştırmalar, 15 dakikalık bir egzersizin dahi her yaştaki insanın zihnini açıcı, dikkatini ve hafızasını güçlendirici etkisinin olduğunu söylüyor.7

  İdeal Kilonuzu-Koruyun

 5. İdeal kilonuzu koruyun

  Kilo almanın pek çok kronik hastalığa sebep olduğu artık herkesçe biliniyor. Fakat fazla kilonun hafızayı kötüleştirdiğini duymamış olabilirsiniz.8 İşte size ideal kilonuzu korumanız için bir neden daha…

  Hafıza için Yeterince Uyuyun

 6. Yeterince uyuyun

  Uyku, hafıza açısından hayati önemde bir konu. Diğer bir deyişle, keskin bir hafızanın yolu kaliteli ve yeterince uyumaktan geçiyor. Yetişkinlerin günde en az 7-8 saat uyumaları öneriliyor.9

  D-Vitamini Seviyesi

 7. D vitamini seviyenizi takip edin

  318 ileri yaştaki kişiyle beş yıl boyunca yapılan bir çalışma, düşük D vitamini seviyesine sahip olanların zihinsel fonksiyonlarında daha hızlı bir düşüş görüldüğünü ortaya çıkardı.10 Kemik sağlığınızın yanında güçlü bir bellek için güneşten bolca faydalanmayı ve ihtiyaç halinde takviye etmeyi ihmal etmeyin.

  Beyninizi Aktif Kılın

 8. Beyninizi aktif kılacak aktiviteler yapın

  Bulmaca çözmek, dil öğrenmek, enstrüman çalmak vb. beyninizi aktif kılacak her türlü zihinsel aktivitenin hafızayı güçlü tuttuğuna ve Alzheimer hastalığının semptomlarını yavaşlattığına dair pek çok çalışma mevcut.11 Yaşınız kaç olursa olsun üretmekten, okumaktan uzaklaşmayın.

  Meditasyona Zaman Ayırın

 9. Meditasyona zaman ayırın

  Yapılan araştırmalar meditasyon yapmanın hafızayı güçlendirdiğini gösteriyor. Günde birkaç dakikayı gevşemeye ve zihninizi arındırmaya ayırmanız yeterli.12 Bunun için 365gün.com uzmanlarımızdan Erhan Ali Yılmaz’ın mindfulness egzersiz önerilerinden faydalanabilirsiniz.

Referanslar:

1. http://www.milliyet.com.tr/unutkanlik-sadece-yaslilari-degil-gencleri-trabzon-yerelhaber-652165/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20798018
3. https://www.health.harvard.edu/blog/vitamin-b12-deficiency-can-be-sneaky-harmful-201301105780
4. https://www.wfm.noaa.gov/pdfs/GetSmartBrainHealth_Handout1.pdf
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26970578
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4364972/
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3768113/
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5317178/
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3413705/
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26366714
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4055506/
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4895748/
Kaynaklara Son erişim tarihi: 28.12.2018

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.