Saç dökülmesi erkeklerde yaygın olarak görülen bir sorundur. Otuzlu yaşlardaki erkelerin %30’u, 50’li yaşlardaki erkelerin ise %50’si bu durumdan etkilenir. Saç dökülmesi estetik bir problemin ötesinde özgüveni de zedeleyen bir duruma dönüşebilir. Saç dökülmesini önlemeye yönelik önerilerimizi aşağıda okuyabilirsiniz:

  1. Saçlarınızı nazikçe yıkamaya ve taramaya özen gösterin: Yıkama ve tarama, saçlarımızın en fazla döküldüğü işlemlerin başında gelirler. Özenli davranarak saçlarınızı koruyabilirsiniz.
  2. Dengeli beslenin: Sağlıklı ve güçlü saçlar için beslenme büyük önem taşır. Kıllar, kemik iliğinden sonra bedenimizde en hızlı gelişen dokulardır. Dolayısıyla saçları üreten kıl follikülleri, bu yoğun biyosentez aktivitesi için kaloriye, proteinlere, eser element ve vitaminlere ihtiyaç duyar. İhtiyaç duyduğunuz besin öğelerini karşılamanızı sağlayacak bir beslenme düzeni genel sağlığınıza olduğu kadar saçlarınıza da katkı sağlayacaktır.
  3. Vitamin eksikliğine karşı önlem alın: B, C ve D vitaminlerinin kıl gelişimi ve sağlıklı saçlar için önemli olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Diyetle yeterli miktarda vitamin alamıyorsanız vitamin takviyesi kullanarak saçlarınızın sağlığına destek olabilirsiniz.
  4. Saçlarınızı güçlendirmeye destek olacak bir saç bakım şampuanı kullanabilirsiniz: Saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, besleyici aminoasitleri içeren uygun bir saç bakım şampuanı saçlarınızın güçlenmesine destek olabilir.

Referanslar:

1. Aksoy GG. Türkderm 2014;48: Özel Sayı 1:45-7.
2. Kutlubay Z, et al. Türkderm 2014;48:Özel Sayı 1:36-9.
3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926.

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.