Yoğun İş Hayatında Aktif Kalmanın İpuçları

İş hayatının koşturmacası, stresi düzenli egzersiz yapmamıza engel olabiliyor. Kabul edelim; işin çok yoğun geçtiği günler illa ki oluyor, hatta yapılacaklar listemizin bir türlü sonu gelmiyor. Böyle dönemlerde iş çıkışı spora gitmek bir yana, kendimizi eve zor atıyoruz. Oturduğumuz yerden kalkmadan günü geçirip akşama kadar farkında olmadan hareketsiz kalıyoruz. 

Bu noktada hem beden hem de zihin sağlığımızı korumak önemli!

Başarılı ve mutlu bir hayat sürmek için her ikisinin de sağlıklı olmasına dikkat etmek gerekiyor. Sabah erken kalkıp yürüyüşe çıkmanın veya iş çıkışı spora gitmenin mümkün olmadığı dönemlerde de daha hareketli olmanın yolları var. Gün içerisinde kendinize fırsatlar yaratıp harekete geçmek ve aktif kalmak için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz: 

Belirli aralıklarla yürüyün: Kendinize bir rutin belirleyin ve örneğin 30 dakikada bir yerinizden kalkarak ofis içinde bir tur atın.

Yürürken konuşun: Çalışırken sürekli cep telefonunuzla konuşmak zorunda kalıyorsanız bunu egzersiz yapmak için bir fırsata çevirebilirsiniz. İş yeriniz buna uygunsa cep telefonunuzla konuşurken yürümeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Park edin ve yürüyün: Yer bulmak için otoparkta kaç kere daire çizmeniz gerekiyor? Kendinizi bu sıkıntıdan kurtarın ve rahatça yer bulabileceğiniz daha uzak bir yere park edin. Böylece gideceğiniz yere yürüyerek egzersiz de yapmış olursunuz.

Merdivenleri kullanın: Asansörle çıkmak yerine merdivenleri kullanın. İlk başta zorlanabilirsiniz ama zamanla vücudunuz buna alışacaktır.

Öğle yemeğini dışarıda yiyin: İmkânınız varsa işyerinizde yemek yerine dışarı çıkın. Böylece yemek yiyeceğiniz yere kadar kısa da olsa bir yürüyüş yapma fırsatınız olur. Hatta bu yürüyüşü biraz daha uzatarak her gün düzenli yürüyüş yapabilirsiniz.

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz