Kışın Bereketli Meyvesi Nar

Kış aylarının en bereketli meyvesi dendiğinde şüphesiz ki ilk akla gelen nar oluyor. Sert görüntüsünün ardında bereketli ve sağlık için faydalı taneleri yatıyor.

Nar C vitamini, K vitamini, folik asit, potasyum içermektedir. Vitamin, mineral deposu olduğu gibi antioksidan açısından da zengin. Ayrıca nar kış aylarında bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karşı koruyucu olarak tüketilmesi gerekli olan bir meyvedir.

½ nar (80-100g) ortalama 1 porsiyon meyve olarak kabul edilir. 1 porsiyonunda yaklaşık 4-5 gram diyet lifi içeriyor ve bu da günlük lif ihtiyacımızın yaklaşık 17-20’sini karşılayabiliyor. İçeriğinde bulunan lif ve diğer besin öğeleri ile kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur ve antioksidan içeriğinin gücü ile de kansere karşı koruyucu etki yaratır. Yapılan araştırmalar cilt ve prostat kanserine karşı narın koruyucu etki yarattığını belirtiliyor.

100 mL nar suyu 100 mL kırmızı şaraba veya 100 mL yeşil çaya göre 2- 3 kat daha fazla antioksidan kapasite gösterir. Bu narın sahip olduğu yüksek polifenol içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Hatırlayın:

Araştırmalar sadece narın değil, bütün kırmızı meyvelerin özellikle beyin sağlığı için faydalı olduğunu söylüyor. Ortalama yaşları 70 olan 16 bin kadın üzerinde yapılan araştırmalar, haftada 2 porsiyon çilek veya 1 porsiyon yaban mersini tüketmenin beyni desteklediğini gösteriyor. İçeriklerinde bulunan antosiyaninler öğrenme ve hafızayı da etkiliyor.

Vitamin-Mineral Raporu 100 gram nar

Kalori:                              83 kkal

Diyet lifi:                          4-5 gram

C vitamini:                       10.2 mg

K vitamini:                       16.4 mcg

Folat:                                38 mcg

Kalsiyum:                         10 mg

Potasyum:                        236 mg

dilara-koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz