1. Kahvaltıyı İhmal Etmeyin ve Farklı Kahvaltıları Deneyin
  2. Kahvaltı günün en önemli öğünü. Kahvaltı yapan bireylerin yapmayanlara oranla beden kitle indekslerinin daha düşük olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Her gün aynı kahvaltıyı yapıyorsanız ,farklı seçenekler de deneyin. Örneğin bir gün peynir, ekmek ve yeşillik yediğinizde ertesi gün,  omlet yapın veya meyve, yoğurt ve yulaf deneyin.(1) 

  3. Yeterli Miktarda Su İçin ve Sıvıların Kalorilerine Dikkat Edin
  4. Açlık ve susuzluk kavramları birbiriyle karışabiliyor. Her gün yeteri kadar sıvı aldığınızdan emin olun ama sıvıların kalorilerini de görmezden gelmeyin. Şekerli ve kremalı bir kahveden alacağınız fazla kalori hızlıca yağa dönüşecektir. Bu yüzden kahvenizde, çayınızda şekere yer vermeyin, kahvelere krema eklemeyin. Meyvelerin suyu yerine kendisini tüketmeyi deneyin, kısacası sadece yediklerinize değil, içtiklerinize de odaklanın.

  5. Porsiyonlara Dikkat Edin
  6. Yemekler için küçük tabak, salata için büyük tabak ilkesi kilo verme programında en büyük yardımcınız olacak.  Tabağınızı gözünüzle dört eşit parçaya bölün, iki parçasını salata ve sebze ile bir parçasını et/tavuk/balık ile kalan parçasını ise tahıl grubuyla dengeleyin. Kızartılmış tüm yiyeceklerden ekstra yağ almamak adına uzak durun. 

  7. Çok Uzun Süre Aç Kalmayın
  8. Ara öğün yapılmalı mı yapılmamalı mı sorusunun çok basit bir kuralı vardır.  Herhangi bir sağlık probleminiz olmamasına rağmen öğün aralarında çok acıktığınızı hissediyorsanız siz ara öğün yapması gereken gruptasınız. Günde 3 ana öğün ve 1-2 ara öğün yapabilirsiniz.  Ara öğünler,  ana öğüne kadar aşırı açlık durumunu engeller, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve metabolizmanızı canlı tutar. 

  9. Harekete Geçin
  10. Egzersizi ihmal etmeyin, hareket etmeyi bir yaşam tarzı haline getirin. Egzersiz sadece kilo kontrolü için değil sağlıklı bir yaşam için de çok önemli. Diyeti egzersizle desteklediğinizde başarıya ulaşmak daha kolay ve verilen kilolar daha kalıcı oluyor. 


Referanslar:
1) J Am Diet Assoc. 2005 Sep;105(9):1373-82. Is consumption of breakfast associated with body mass index in US adults? Song WO1, Chun OK, Obayashi S, Cho S, Chung CE.

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.