Kilo Vermede Doğru Bilinen 10 Yanlış

Yaz yaklaşıp havalar ısınınca ve kıyafetler incelmeye başlayınca, fazla kiloların sizi daha çok rahatsız ettiğini ve sıklıkla düzenli beslenme kararı aldığınızı biliyorum. Bu dönemde diyete başlıyor ve çoğu zaman da yarım bırakıyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda da diyet programına sadık kalsanız bile kilo veremiyor ve ‘Ben bu işi yapamıyorum!’ sözüyle birlikte pes ediyor olabilirsiniz.. Ben de diyetteki sorunları en aza indirgemeniz için en sık yapılan hataları,ve kilo vermenize engel olan doğru bilinen yanlışları anlatmak istedim: 

1. Öğün Atlayarak zayıflayabilirim 

Hayır…Öğün atlayarak ve kısıtlı beslenerek zayıflamak, sürdürülebilir ve sağlıklı bir davranış değildir. Metabolizmanızı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için 3 ana öğün yapmak çok önemli. Ara öğün tercihi ise bireysel özellikler, kişinin yaşam şekli ve alışkanlıklarına göre değişebiliyor. Uzun saatler çalışan bireye veya hipoglisemisi olan kişiye daha sık öğün vermek gerekebiliyor. Üstelik ara öğün yaparak bir sonraki öğünde açlığınızı daha kolay kontrol edebiliyorsunuz. Kısacası sağlıklı olmak ve sağlıklı kilo verebilmek için 3 ana öğün şart, ara öğün kişiye göre değişiyor; ancak ana öğünleri atladığınız durumlarda örneğin kahvaltı yapmadığınızda metabolizmanız yavaşlıyor. Haberiniz olsun! 

2. Düşük Kalorili Beslenmeliyim

Hayır… Bir çok kişi bu yanlış mantık yüzünden metabolizmasının yavaşlamasına neden olabiliyor. Düşük kalorili beslenmek kısa sürede yavaşlamanıza neden olsa da uzun vadede doğru bir davranış olmaz. Vücudumuz tıpkı bir fabrika gibi çalışır, hayati işlemleri gerçekleştirebilmek için belirli bir enerjiye ihtiyaç duyar. Siz vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha az enerji alırsanız, metabolizmada ona ayak uydurmak için kendini aşağıya çeker. Dolayısıyla metabolizmanız ve yağ yakımınız yavaşlar. Başlangıçta kilo veriyor gibi görünseniz de, sonrasında yavaşlayan metabolizmanız sebebiyle ‘su içsem yarıyor’ sendromuna yakalanabilirsiniz. 

3. Karbonhidratları Tamamen hayatımdan çıkarmalıyım

Hayır…Karbonhidratlar temel enerji kaynağıdır, gün içinde yeterli karbonhidrat almazsanız kaslarınız beyne glikoz göndermek üzere enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Bu durumda 1 gr kas kaybı 2.7 gr su kaybına sebep olur. Hızlı kilo kaybederken aslında kas kaybetmiş olursunuz. Kaslarınızın azalması yağ yakan fabrikanızın küçülmesi gibidir, maalesef metabolizmanızda kalıcı bir yavaşlama meydana getirir, bu da hızlıca yeniden kilo almanıza sebep olur. Diyette dengeli ve doğru karbonhidrat tüketimi kas kaybını engeller ve yağ yakımını destekler. 

4. Hızlı Kilo Vermeliyim

Hayır...Kısa sürede çok hızlı kilo vermek ve bir mucize yaratmak istediğinizi biliyorum ama hedefiniz hızlı değil kalıcı kilo vermek olmalı. Hızlı ve sağlıksız verilen kilolar yağ yerine kas ve sudan kayıplar oluşturur hatta organların ve metabolizmanın zarar görmesiyle sonuçlanabilir. Kişisel özelliklere ve metabolizmaya göre değişse de haftada 1-1.5 kilo kaybı idealdir.

5. Başkası İçin Yazılmış Diyetleri Kullanabilirim

Hayır… Başka birinin uyguladığı ve çok güzel sonuçlar aldığı bir diyet size uygun olmayabilir. Herkesin parmak izi nasıl farklıysa, vücut yapısı, bazal metabolizma hızı, fiziksel ve biyokimyasal özellikleri de farklıdır. Başka biri için ideal olan beslenme programı sizin ihtiyaçlarınızı karşılayamayabilir, hatta başkasını zayıflatan diyet size kilo bile aldırabilir.

6. Popüler Diyetleri Uygulayarak Zayıflayabilirim

Hayır…Popüler diyetler olağanüstü sonuçlar vadeden ve çoğu zaman temel besin gruplarından birinin veya daha fazlasının tamamen beslenme düzeninden çıkarıldığı tek yönlü beslenmeye yönelik ve sürdürülebilir olmayan diyetler oluyor. Kalıcı olmayan ve geçici çözümler vadeden bu diyet listeleri, vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besinden yoksun kalmasına ve ciddi sağlık problemlerine sebep olabiliyor. Sonrasında, yavaşlayan metabolizma ve sağlık sorunları ile ideal kiloya gelmek daha da zorlaşıyor. Bir diyet listesini uygulamadan önce o diyetin size uygun olup olmadığını, hayatınızı bu şekilde beslenerek geçirip geçiremeyeceğinizi sorgulayın.

7. Zayıflama İlacı Kullanmak Zayıflamama Yardımcı Olur

Hayır… Hiçbir besin veya ilaç tek başına mucizevi etki göstermez. Bir hekim veya beslenme uzmanı kontrolünde olmadan zayıflama vadeden ilaçları kullanmak fayda yaratmaya çalışırken zarar verebilir. Her zaman söylüyorum: Kilo kaybederken sağlığınızı kaybetmeyin!

8. Aşırı Egzersiz Yaparak zayıflayabilirim

Hayır…Egzersiz insan sağlığının ve iyi yaşamın vazgeçilmezlerinden biri ama nasıl ki her şeyin fazlası zararlıysa egzersiz de aşırı yapıldığı zaman sağlığı olumsuz etkileyebilir. Kararında yapmaya,abartmamaya özen gösterin ve egzersizi hayatınızdan asla çıkarmayın. Yağ yakma nabzınıza uygun egzersiz yapmak için Dilara Koçak mobil uygulamasını App Store’dan veya Play Store’dan indirip ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

9.Sevdiğim kalorili besinleri hayatımdan tamamen çıkarmalıyım

Hayır…Diyet deyince akla ilk olarak yasaklar ve kısıtlı beslenme gelse de; diyet aslında sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek demek. Yani belirli bir zaman aralığında yapılacak bir şey değil bir yaşam biçimidir. Hiçbir besini kendinize yasaklamayın ama fazla kalori içerenleri sınırlayın ve belirli günlerde tüketeceğinize dair kendinize söz verin. Aksi takdirde hedef kilonuza indiğinizde ve yasakları kaldırdığınızda verdiğinizden daha fazla kilo alma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

10. Sağlıklı Besinleri istediğim kadar tüketebilirim

Hayır…Bazı besinler sağlığımız için çok faydalı olsa da, ihtiyacımızdan fazla aldığımız her kalorinin yağa dönüştüğünü unutmayın. Yağsız kraker, ihtiyaçtan fazla meyve, organik tahıllar veya taze sıkılmış meyve suyu sağlıklı gibi görünse de fazla tüketimi kilo almanızın basit ama tek sebebi olabilir. Size tavsiyem yediklerinizi kaydedin ve miktarlarını gözden geçirin. Yediklerini yazan bireyler her zaman daha formdalar. Bu konuda her sene kadına ve erkeğe özel olarak hazırladığım “ İyi Yaşam Günlükleri” faydalı bir rehber olacaktır. 

 

dilara koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz