1. Yeni Nesil Sakinleştirici - Sevdiğiniz Şarkılar
  Amerika’da bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre, yoğun bakım tedavisi gören hastaların favori şarkılarını dinlemeleri, kaygı eşiklerini üçte bir oranında düşürmüştür.
 2. Atmosferik Müzikler ve Form
  Müziğin vücut sağlığında iyi olduğu konulardan bir diğeri de iştahı sakinleştirmesidir. Ünlü bir Amerikan restoran zinciri, restoranlarından birini daha yumuşak aydınlatma ve caz müzik gibi faktörlerle bir dönüşüm içerisine soktu. Daha sonra yapılan araştırma gösterdi ki bu dönüşüm sonrasında restorana gelen kişiler %18 daha az yemek tüketmesine karşın yemeklerinden çok daha fazla keyif aldıklarını belirtti.
 3. Enstrümantal Müzik ve Odaklanma
  Northumbria Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma gösteriyor ki; Vivaldi’nin Dört Mevsim isimli meşhur eserini dinleyen kişilerin ruh hali ve konçertolar sayesinde zihinsel uyanıklık seviyeleri yükselmiş. Genç yetişkinler, iç açıcı Bahar konçertosu eşliğinde daha verimli ve odaklanmış bir şekilde çalışırken, görece daha yavaş bir ritme sahip olan Sonbahar konçertosunu dinleyen gruba nazaran daha iyi ve daha verimli çalışmış.
 4. Kan Damarları
  2013 yılında Hollandalı araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde 30 dakika sevdikleri müzikleri dinleyen kalp hastalarının kan damarları genişlemiş ve iyileşmiştir. Egzersiz sırasında sevdikleri şarkıları dinleyen hastaların, dolaşım sistemlerinde daha fazla iyileşme görmüşlerdir. Müzik dinlemek, kandaki nitrik oksit gazının üretimini artırarak kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur ve esneklik sağlar.
 5. Şarkı Söylemek ve Mutluluk
  Bir grup İngiliz araştırmacı, koro halinde şarkı söyleyen, yalnız şarkı söyleyen ve bir takım sporu yapan 3 farklı grup ile toplam 375 kişi üzerinde araştırma yapmıştır. Her bir aktivite, duygusal olarak kişilerin daha iyi olmasında etkili olmuş fakat koro halinde şarkı söyleyen kişilerin, yalnız şarkı söyleyen kişilere oranla çok daha mutlu hissettikleri gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, koro üyelerinin yaşadıkları sosyal tecrübe, takım sporu yapan kişilere göre daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

  Şarkı Söylemek ve Mutluluk

 6. Enstrüman Çalmak ve Kıvrak Zekâ
  Orta yaş ve üzeri bireyler başta olmak üzere, çocukken uzun süre boyunca enstrüman çalan insanların, beyinlerinin olay ve konuşmalara reaksiyon süreleri diğer insanlara nazaran oldukça yüksek çıkmıştır.

  Enstrüman Çalmak ve Kıvrak Zekâ

 7. Sakin Şarkılar ve Öfke Kontrolü
  Stresle başa çıkmanın en etkili yollarından birisi müzik dinlemek… İstanbul gibi trafiğin ve şehir içi kaosun yüksek olduğu şehirlerde insanlar fazlası ile yıpranıyor. 2013’te yapılan bir araştırmaya göre, bu tarz durumlarda sakin ve yumuşak bir şarkı dinlemek daha sakin hissetmeye ve devamında da trafikte daha az hata yapmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.
kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.