Yeterince Uyuyor musunuz?

Uykuya dalma veya sürdürmede güçlük, yani uykusuzluk toplumda her 3 kişiden 1’inde görülen önemli bir sağlık problemidir. Akşam eve bedenlerimiz yorgun dönüyoruz ama zihnimiz açık ve yapacak çok şeyimiz var. Televizyon veya cep telefonuna bakarak saatler geçiriyoruz. Ev işleri, çocuğumuzun ödevleri gibi sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz. Yatak odamıza çekilsek bile düşünecek çok şeyimiz var. Sonuç olarak bir türlü zamanında uykuya dalamıyoruz.

Uyku zihin ve beden sağlığımızı her gün yenileyebilmemiz için büyük önem taşıyan başlıca dinlenme biçimimiz. Bilimsel çalışmalar yeterince uyumayan kişilerde obezite, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, depresyon gibi önemli sağlık sorunlarının görülme riskinin arttığını gösteriyor. Peki, sağlıklı bir yaşam için günde ne kadar uyumalıyız?

Yaş AralığıUyku Süresi
4-12 ay12-16 saat
1-2 yaş11-14 saat
Okul öncesi çocuklar (3-5 yaş)10-13 saat
Okul çağındaki çocuklar (6-12 yaş)9-12 saat
Gençler (13-18 yaş)8-10 saat
Yetişkinler (18-60 yaş)En az 7 saat

 

Uykuya daha rahat dalmanız için bazı önerilerimiz var:

1. Bir uyku rutininiz olsun: Her gece yatağa gitmeden önce rahatlamanızı sağlayacak bir alışkanlık edinebilirsiniz. Bu, ılık bir duş, sakinleştirici bir müzik veya birkaç dakika okuma olabilir. Kendinizi sürükleyici bir kitaba kaptırıp uykusuz kalma riskinizden ötürü kitap okumayı pek tavsiye etmiyoruz.

2. Endişelenmenize yol açan nedenlerle gün içinde ilgilenin: Biliyoruz bu hiç kolay değil ama uykusuz kalarak sorunlarınızı çözemezsiniz. Endişelerinizi bir yakınınızla paylaşmak veya duygularınızı günlük tutarak ifade etmek rahatlamanıza yardımcı olabilir. Uyku rutinleri bu konuda da işe yarayabilir. Yatmadan önce zihninizi boşaltabileceğiniz bir alışkanlık edinmek uykuya daha kolay dalmanızı sağlayabilir.

3. Uyku saatleriniz düzenli olsun: Alışkanlıkların gücünü hafife almayın. Her gece aynı saatte yatıp, her sabah aynı saatte kalkmak rahatça uykuya dalıp kesintisiz bir şekilde dinlenmenize yardımcı olur. Bunu tatillerde ve hafta sonları da yapmaya çalışın.

4. Yatak odanızı sessiz, karanlık ve rahat hissedeceğiniz bir sıcaklıkta olsun: Yatak odanız bir mağarayı andırmalıdır. Bu kulağa pek romantik gelmese de yarasalar için işe yarıyor. Yarasalar şampiyon uykuculardır. Her gün yaklaşık 16 saat uyurlar. Belki de sebebi karanlık ve serin bir mağarada uyumalarıdır.

5. Elektronik eşyaları odanızdan çıkarın: Yatmadan önce biraz televizyon izlemek veya sabah cep telefonunuzun saatiyle uyanmak size cazip gelebilir ama elektronik eşyalar uykunun en büyük düşmanları arasındadır.

6. Beslenmenize dikkat edin: Yatmadan önce ağır bir yemek yemeyin, kafein ve alkol almayın.

7. Uyku haplarından kaçının veya dikkatli kullanın: Çoğu doktor üç haftadan daha uzun bir süre için uyku hapı vermez. Uyku hapı kullanırken alkol almamalısınız.

Uykusuzluk konusunda kadınlara yönelik önerilerimiz için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: En Rahatsız Edici 5 Kadın Sağlığı Sorunu: 4. Uykusuzluk

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz