Vitamin ve Mineral Takviyelerine Kimin İhtiyacı Var?

Vitaminler ve mineraller vücudunuzdaki kimyasal tepkimelerin veya reaksiyonların devam edebilmesi için gerek duyduğunuz besleyici maddelerdir. İhtiyaç duyduğunuz miktar çok az olmakla birlikte yetersiz olduğu durumlarda bazı hastalıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Sağlıklı beslenme kurallarına uyarak beslenen kişilerde vitamin ve mineraller için desteğe çoğu zaman ihtiyaç duyulmaz ancak bazı durumlarda diyette yeterli miktarda bu vitamin ve mineralleri almıyor olabilirsiniz.

“İhtiyaç duyduğumuz vitamin miktarı çok az olmakla birlikte vitamin yetersizliği bazı hastalıklarla karşı karşıya kalmamıza neden olabilir.”

Gebelik dönemi:

Daha anne karnında oluşmaya başlarken folik asit dediğimiz vitamine ihtiyaç duyarız. Annemiz bu vitamini yeterli almazsa gebelik sırasında, spina bifida dediğimiz sinir yapısında bozukluk ile doğmamız söz konusu olabilir. Bu nedenle gebelik henüz belli değilse ama siz anne olmak için planlar içindeyseniz folik asit tavsiyesine ihtiyacınız olabilir. Çünkü gebe olduğunuzu öğrenene kadar geçen süre içinde bebeğiniz oluşmaya başlamıştır ve folik asit ihtiyacı çoktan vardır.

Emzirme dönemi:

Bu dönemde özellikle D vitamini açısından desteği düşünmenizde yarar olduğunun altını çizmek gerek.

Çocukluk dönemi:

Altı ay ve beş yaş arasında olan çocuklar bu konuda en hassas grubu oluşturur. Özellikle bu dönemde yeterli beslenme sağlanmıyorsa, bu yaş grubundaki çocuklarda A, C ve D vitaminlerinin eksikliği söz konusu olabilir.

Ergenlik dönemi:

Kız çocukları adet görmeye başladığı andan itibaren demir eksikliği riski ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle aralıklı kontroller yaparak gereğinde demir içeren destekleri düşünmekte yarar var. Çocuğunuzun doktoru ile görüşüp bu konuda bir desteğe ihtiyaç olup olmadığını sormalısınız.

İleri yaştakiler:

İleri yaşlara geldiğinizde iyi besleniyor olduğunuzu düşünseniz bile vitaminler ve mineraller açısından geri kalıyor olabilirsiniz. Örneğin yaşınız ilerledikçe sürekli evde oturur hale geldiyseniz ve dışarı çıkmıyorsanız, özellikle kış aylarında D vitamini desteğini düşünmekte fayda var.

Diyet yapanlar:

Kilonuzdan şikayet edip, rejime başladıysanız ve bunu tek başınıza hiçbir profesyonel destek almadan yapıyorsanız belki de günde 1600 kaloriden daha az enerji alıyor olabilirsiniz. Enerji eksikliğinizin yanı sıra unutmayın ki aldığınız mineraller ve vitaminler de eksik olabilir. Rejim yapmamanıza rağmen iştah azlığınız varsa ve az yemek yiyorsanız, vücudunuzu bu önemli maddelerden eksik bırakıyor olabilirsiniz. Her iki durumda da destek almanız gerektiğini hatırlatmam gerek.

Yetersiz beslenme:

Yiyeceklere karşı hassasiyetiniz varsa veya herhangi bir alerji nedeni ile yetersiz beslenme riski ile karşı karşıya iseniz desteği düşünmenizde fayda var. Örneğin gluten alerjin nedeni ile tahıllardan yoksun bir beslenme şekliniz varsa bazı vitaminleri yetersiz alıyor olabilirsiniz veya vejetaryen iseniz B12 vitamini konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Kronik hastalıklar:

Son olarak kronik bir hastalık ile mücadele ediyorsanız, daha önce mide-barsak ameliyatı geçirdiyseniz ve sürekli ilaç almak zorunda iseniz destek tedaviye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. İlaçlarınızla birlikte bir doktor ziyareti yaparak, hangi desteğin sizin için en iyisi olduğunu tartışmanızda fayda var.

Vitamininiz ve mineralleriniz eksik olmasın, bu yıl 365 gün olsun.

murat-aksoy

Prof. Dr. Murat Aksoy
Genel Cerrahi Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz