Kronik Yorgunluğu Hafife Almayın!

Siz de bir türlü geçmek bilmeyen yorgunluklardan mı yakınıyorsunuz? Akşamları erken yatıyorsunuz ama sabahları yine yorgun mu uyanıyorsunuz? Ofiste bir türlü konsantre olamıyor ve agresif tavırlar sergilediğiniz için problemler ile mi karşılaşıyorsunuz? Kendinizi enerjik hissetmediğiniz için sosyal yaşamdan uzak durmayı mı tercih ediyorsunuz? Eğer yanıtınız hepsine evet ise dikkatli olmanız gerekiyor çünkü bu sorunların altında yatan neden yoğun hayatınız değil, Kronik Yorgunluk Sendromu olabilir.

Genellikle yoğun çalışanlar, yönetici kademesinde olanlar ve mükemmeliyetçi bir karaktere sahip olanlarda rastlanan Kronik Yorgunluk Sendromu hafif yorgunluk ve isteksizlik gibi belirtilerle de kendini gösterebilir. Bu yorgunluk iş hayatında verimsizliğe ve sosyal hayattan kopmaya kadar şiddetli de olabilir. Söz konusu yorgunluk hissi kişileri günlük aktivitelerini dahi yerine getiremeyecek duruma sokabilir.

Peki bu sendrom nasıl atlatılır? Sanılanın aksine kronik yorgunluk dinlenmekle geçebilecek bir durum değil. Konuyla ilgili uzmanların belirttiğine göre kronik yorgunluktan uzaklaşmanın yolu düzenli egzersiz yapmak, stresle mücadele etmek ve iş yükünü hafifletmekten geçiyor. Kısacası, hayatınızı değiştirmeniz gerekiyor. Belli ki bir şeyler yanlış gidiyor.

Modern dünyanın yaygın hastalıklarından biri olan Kronik Yorgunluk Sendromu genellikle altı ay ve daha uzun süreli boğaz, kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı ve düşük konsantrasyon ile kendini belli eden, sürekli ve tekrarlayıcı olmasının dışında vücudumuzdaki pek çok sistemi doğrudan etkileyebilen bir problemdir. Kronik Yorgunluk genellikle depresyon, fibromiyalji veya anksiyete ile karıştırılmaktadır.

Kronik Yorgunluk Sendromu'nun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte uzmanlar bu durumun biyolojik bir problem mi yoksa psikiyatrik bir sorun mu olduğunu tartışıyor. Kronik yorgunluğun genellikle 30 - 50 yaş grubunda ve %70 gibi büyük bir oranla kadınlarda görüldüğü ifade ediliyor.

Uzmanlar kronik yorgunluğun başlıca belirtilerini şu şekilde sıralıyor:

  • Dinlendirmeyen uyku
  • Enerji kaybı
  • Kendine, işe ve hayata karşı negatif tutumlar
  • Konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık
  • Huzursuzluk
  • Kas ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Eklem ağrısı
  • Egzersiz sonrası bitkinlik
  • Bulantı

Peki kronik yorgunluk nasıl atlatılır? Neler yapmak gerekir? Uzmanlar bu durumun kesin çözümünün henüz bulunmadığını, mevcut tedavilerin ise hastaların rahatlamasını ve fonksiyon kayıplarının önüne geçilmesini amaçladığını ifade ediyor. Elbette bunlar tek başına yeterli değil. Uzmanlar medikal desteğin yanı sıra psikolojik ve sosyal desteğin de hastaların iyileşmesinde olmazsa olmazlardan olduğunu dile getiriyor. Bunlar dışında Kronik yorgunluğun önüne geçebilmek ya da etkisini azaltabilmek için en etkili yöntemlerden birinin düzenli olarak egzersiz yapmak olduğu belirtiliyor.

Kronik yorgunluk ile ilgili gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda kademeli olarak egzersiz yapmanın kronik yorgunluk çekenlerin günlük aktivite sayısını artırdığını, yorgunluk semptomlarının azalma gösterdiğini ve egzersiz kapasitelerinin ise geliştirdiğini ortaya koyduğu söyleniyor. Örneğin kişilerin haftanın en az üç günü en fazla 30 dakika yürüyüş yapmasının, bu süreye ise yorgunluk ve diğer semptomlara göre 1-2 dakikalık artışlarla ulaşmanın etkili olacağı ifade ediliyor. Örneğin yürüyüşlere 10 dakika ile başlayıp süreyi her gün 1-2 dakika uzatabilirsiniz.

Eğer siz de altı aydan uzun bir süredir kendinizi sürekli olarak yorgun hissediyor ve yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtileri gösteriyorsanız sizin de kronik yorgunluğunuz olabilir. Bu belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız bir uzmana görünmeyi ihmal etmeyin, kendinize dikkat edin :)

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz