Kışın kuruyan ve çatlayan dudaklar hem kötü bir görüntüye hem de acıya neden olur. Özellikle soğuk havalarda dudaklar kurumaya daha yatkındır. Soğuk kış aylarında dudaklarınızın kurumasını önlemek için aşağıdaki hatalardan uzak durmaya çalışın.

 1. Çok soğuk ve rüzgarlı havalarda dudaklarınızı açıkta bırakmak

  Kışın dudakların kurumasının en önemli sebeplerinden biri soğuk ve rüzgarlı havadır. Bu nedenle dışarı çıkarken atkıyla ağzınızı sararak dudaklarınızı sert havanın olumsuz etkilerinden korumalısınız.

  Dudak Kuruması ve Soğuk Hava

 2. Dudak yalamak

  Kuruyan dudakları yalamak bir refleks olsa da size yarardan çok zararı dokunur. Dudağınız kururken az kalan nemi de alıp götürür. Dudak yalamak yerine dudak bakım kremi kullanarak bu refleksin önüne geçebilirsiniz.

  Dudak Kuruması ve Dudak Yalamak

 3. Dudaklarınızdaki kuruyan deriyi koparmak

  Biliyoruz bunu yapmamak hiç kolay değil, ancak kuruyan deriyi koparmak dudaklarınızın iyileşmesini geciktirir.

  Dudak Kuruması ve Dudak Derisini Koparmak

 4. Ağızdan nefes almak

  Kışın soğuk algınlığı nedeniyle burnumuz tıkandığında ağızdan nefes alma ihtiyacı duyabiliriz. Ancak ağızdan nefes almak dudaklarınızdaki nemin kaybolmasına ve dolayısıyla dudaklarınızın kurumasına neden olabilir. Doğru bir şekilde nefes almak için burnunuzu açık tutmaya özen gösterin.

  Dudak Kuruması ve Ağızdan Nefes Almak

 5. Yanlış diş macununu kullanmak

  Dudak Kuruması ve Yanlış Diş Macunu

  Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ağız hijyeni için şarttır, ancak diş macununuzun dudaklarınızı tahriş edip etmediğine dikkat etmelisiniz. Dudaklarınızın kurumasına diş macununuzun neden olduğundan şüpheleniyorsanız farklı bir diş macunu deneyebilirsiniz.

  Dudaklarınız kuruyorsa bakım yapmanın zamanı gelmiş demektir. Parfüm ve renklendirici içermeyen bir dudak bakım kremi seçmeye özen gösterin. B vitaminlerinin cildin nemini korumasına yardımcı olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Referanslar:
1. https://health.students.vcu.edu/media/student-affairs/ushs/docs/LipsAndCheilitis.pdf. Son erişim tarihi: 16 Ocak 2019.
2. https://www.nhs.uk/conditions/sore-or-dry-lips/. Son erişim tarihi: 16 Ocak 2019.

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.