Cildinizdeki yağ salgısı dudaklarda daha az olduğu için dudaklarınız kurumaya ve çatlamaya yatkındır. Bu nedenle cildinize gösterdiğiniz özeni dudaklarınıza da göstermelisiniz. Özellikle soğuk havalarda dudaklar kurumaya daha yatkındır. Soğuk kış aylarında dudak kurumasını önlemek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

  1. Sert havalarda dudaklarınızı koruyun
  2. Soğuk ve rüzgarlı havalarda dudaklarınız kolayca kuruyabilir. Bu nedenle dışarı çıkarken atkıyla ağzınızı sararak dudaklarınızı sert havanın olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz.

  3. Dudaklarınızı yalamaktan vazgeçin
  4. Kuruyan dudakları yalamak bir refleks olsa da size yarardan çok zararı vardır. Dudağınız kururken az kalan nemi de alıp götürür. Dudak yalamak yerine dudak bakım kremi kullanarak bu refleksin önüne geçebilirsiniz.

  5. Burnunuzdan nefes alın
  6. Kışın soğuk algınlığı nedeniyle burnumuz tıkandığında ağızdan nefes alma ihtiyacı duyabiliriz. Ancak ağızdan nefes almak dudaklarınızdaki nemi kaybetmenize neden olur. Burnunuzu açık tutmaya ve burnunuzdan nefes almaya özen gösterin.

  7. B vitaminiyle dudak kuruluğunu önleyebilirsiniz
  8. Başta niasin (B3) ve riboflavin (B2) olmak üzere tüm B vitaminleri cildin nemini korumasına yardımcı olur. Yeterince B vitamini almak için dengeli beslenerek bol meyve ve sebze tüketin. Destek gerektiğinde multivitamin ve mineral alabilirsiniz.

  9. Düzenli olarak dudak bakım kremi kullanın
  10. Dudaklarınızın kurumasını önlemek için düzenli olarak dudak bakım kremi kullanın. Dudak bakım kremi seçerken parfümsüz ve renklendirici içermeyen bir ürün almaya dikkat edin.

Referanslar:

1. https://health.students.vcu.edu/media/student-affairs/ushs/docs/LipsAndCheilitis.pdf.

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.