En Rahatsız Edici 5 Kadın Sağlığı Sorunu: 1. PMS

Sağlık sorunu deyince aklımıza hep en kötüleri geliyor. Peki ya o kadar da ciddi olmayan ama yine de sizi rahatsız eden küçük sağlık sorunları? Yaygın olarak görülen 5 kadın sağlığı sorununu ve bu sorunlara dair çözüm önerilerini sizler için derledik. İlk konumuz PMS (premenstrüel sendrom veya adet öncesi gerginlik sendromu).

Adet dönemi yaklaşırken her 4 kadından 3’ünde değişen hormon düzeylerine bağlı olarak bazı şikâyetler ortaya çıkar. Çoğu kadında yakınmalar hafiftir ve kişinin günlük yaşantısını etkilemez. Bazılarında ise depresyon da dâhil olmak üzere çok daha ciddi şikâyetler ortaya çıkar. PMS’in hayatınızı kontrol etmesine için vermeyin.

Ancak kadınlar erkeklere kıyasla daha sık uykusuzluk çekiyorlar. Uykunuzu alabilmeniz için bazı önerilerimiz var:

1. Sağlıklı beslenin: Adet döneminden 2 hafta önce şeker, tuz, kafein ve alkol tüketiminizi azaltın.

2. Egzersiz yapın: Haftada 5 gün, günde 30 dakika tempolu yürüyüş, bisiklet sürme veya yüzme gibi bir egzersiz yapın.

3. Uykunuzu alın: Günde 8 saat uyuma alışkanlığı yorgunluk ve sinirlilik gibi PMS belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

4. Erkek arkadaşınızı veya eşinizi bu konuda bilinçlendirin: Erkekler bu konudan genellikle pek hoşlanmaz ve PMS’i “ne istediği, ne düşündüğü asla bilinemeyen gizemli kadın” mitinin bir parçası olarak görmeyi tercih ederler. Aslında o kadar da zor değil. Neler yaşadığınızı ona anlatın, bu süreçte daha destekleyici olmasını ve muayyen gün esprileri gibi tartışma çıkarma riski olan konuşmaları bir süre ertelemesini isteyin.

Yaşam tarzı değişiklikleri yeterince etkili olmazsa ve PMS günlük yaşamınızı etkilemeye devam ediyorsa bir doktora danışmanızda fayda var. Hormonal değişikleri kontrol altına almaya, vücuttaki ödemi azaltmaya, ruh halini iyileştirmeye destek olacak ilaç tedavileri konusunda doktorunuz size rehberlik edecektir.

Referanslar:

1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premenstrual-syndrome/diagnosis-treatment/drc-20376787.
2. https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/premenstrual-syndrome.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz