1. En önemli D vitamini kaynağı güneştir. Vücudumuz güneş ışığını kullanarak D vitaminini sentezler. Besinlerle alınması zordur çünkü çok az besinde D vitamini bulunur. Ayrıca D vitaminin vücudumuzda aktif hale gelmesi için cildimizin güneş ışınları ile temas etmesi gerekiyor.
 2. Günlük alınması gereken D vitamini miktarı 800 - 1000 ünitedir. Yeterli D vitamininin alınması için günde 15 dakika yüz, kol ve ellerin güneş ışığını alması gerekir.
 3. Türkiye güneşli bir ülke olmasına rağmen ülkemizde 20 yaş üzeri her 10 kişiden 9’unda D vitaminin yetersiz düzeyde olduğu görülmektedir.
 4. D vitamini kalsiyum emiliminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle güçlü kemikler için D vitaminine ihtiyaç duyarız. D vitamini kemik erimesine (tıbbi adıyla osteoporoz) karşı da koruma sağlamaktadır.
 5. Ayrıca, D vitamini kasların hareket edebilmesine ve sinirlerin beyinden vücudun diğer bölümlerine mesaj taşıyabilmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemimiz bakteri ve virüslerle savaşmak için D vitaminine ihtiyaç duyar.
 6. Son dönemde yapılan bilimsel çalışmalarda, D vitamininin hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağladığına yönelik bulgular yer almaktadır.
 7. D vitamini vücudumuzda çok önemli görevler üstlenmektedir. Bu nedenle, özellikle yeterince güneş alamıyorsanız, D vitamini takviyesine ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Ancak D vitamininin fazlası vücudunuza zarar verebilir. Bu nedenle D vitamini takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 9. D vitamini daha çok deniz ürünlerinde bulunur. İşte D vitamini zengini besinler:

  • Somon (deniz)
  • Çipura (çiftlik)
  • Hamsi
  • Sardalya (konserve)
  • Ton balığı (konserve)
  • Kahvaltılık margarin (sürülebilir)
  • Taze kaşar
  • Yumurta sarısı

Vitaminler hakkında daha fazla bilgi için bu videoyu da izlemenizi öneririz: Vitaminler ve Mineraller Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Referanslar:

1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/.
2. http://www.ohd.org.tr/osteoporozbeslenme/Osteoporoz-Beslenme.html.
3. Hekimsoy Z, et al. BMC Public Health 2010;10:782.
4. http://www.worldosteoporosisday.org/resources/2015/patient-brochure.
5. http://www.turkomp.gov.tr.

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.