Balkonda Sebze Yetiştirmeniz İçin 6 Öneri

Büyük şehirde yaşayıp da dalından ot, sebze koparma hayali kuranların, bu hayallerini gerçekleştirmek için taşraya göç etmeyi beklemeleri gerekmiyor. İşte size apartmanınızın bahçesinde ya da balkonunuzda ot, sebze, meyve yetiştirmeye başlamanız için birkaç ipucu:

1. Bahçeciliğe yavaş yavaş ısının…

Öncelikle bahçeciliğin bir süreç olduğunu ve deneme-yanılmalarla ilerleneceğini unutmayın. Toprakla uğraşmanın kendisi bile keyif almak için yeterlidir. Kısaca, sonuca değil sürece odaklanın.
İlk ektiğiniz tohumlar filizlenmediyse hevesiniz hemen kaçmasın. Neden olduğunu anlamaya çalışın ve yeniden deneyin. Toprakla uğraşmaya yavaş yavaş başlamanız ve ısındıkça bitki sayısını artırmanız en doğrusu olur.

2. Güneş Önemli

Ekim işine karar verdikten sonra ilk iş, bahçenizin ya da balkonunuzun ne kadar, ne zaman güneş aldığını tespit edin. Ekeceğiniz bitkileri buna uygun seçmeye çalışın. Pek çok sebze günde minimum 6 saat güneş ışığı ister. Güneşi çok seven sebzeler olduğu gibi daima gölge isteyenler de vardır. Fidelerinizi ya da tohumlarınızı aldığınız yerler bu konuda size yardımcı olacaktır.

3. Etrafta ne yetişiyor?

Elinizdeki toprakta ne yetişir, bunu anlamaya çalışın. Bahçede ekiyorsanız civarda neler ekilmiş, yetişmiş buna bir göz atmanızda fayda var. Toprağınız yeterince iyi değilse yetiştireceğiniz şeye göre toprağınızı zenginleştirmeniz gerekebilir.

4. Ne eklemeli?

Ekim işine önce otlardan başlayabilir, sonra marul, kıvırcık gibi yeşillikleri ekmeyi deneyebilirsiniz. Güzel sonuçlar alıyorsanız ve hevesiniz de kaçmadıysa sebze, meyvelere geçebilirsiniz.
Fesleğen, nane, maydanoz, roka ve biberiye çoğunlukla küçük topraklarda hızla büyüyen, yetiştirmesi en kolay bitkilerdendir. Pazardan ya da marketten aldığınız bitkilerin bir dalını bir bardak suya koyup kök salmasını bekleyebilir ya da pakette satılan tohumları kullanabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise organik pazarlardan meyve, sebze fidesi almak.

5. Her bitkinin huyu başka

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da her sebzeyi, bitkiyi yetiştirmenin başka bir püf noktası olduğudur. O yüzden biçmek istediğiniz şeyi nasıl ekeceğinizi detaylı olarak öğrenerek işe başlayın. Ve zamanlamayı es geçmeyin: Ekim için en doğru zaman bahar mevsimidir.

6. Atadan kalma tohumları ilk seferde harcamayın

Diyelim ki evde bahçeciliğe çok heveslisiniz. Yıllardır babaanneden kalma tohumlarınızı saklıyor, onlardan domates yiyeceğiniz günlerin hayalini yaşıyorsunuz. Durun, ilk seferde o tohumları harcamayın. Bu tohumları birkaç ekim denemesinden sonra dikin, böylece bu kıymetli emanetleri riske atmamış olursunuz.

Referanslar:

1. https://www.eatright.org/food/planning-and-prep/eat-right-on-a-budget/grow-your-own-food.
2. https://www.yesilist.com/yeni-baslayanlar-icin-balkon-bahceciligi/.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz