Bağışıklık Sistemimi Nasıl Güçlendirebilirim?

Kış aylarıyla birlikte soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara daha sık yakalanıyoruz. Çünkü bu dönemlerde bağışıklık sistemimiz zayıflıyor. Ayrıca bulunduğumuz kalabalık ortamlar, ofisler, toplu taşıma araçları hastalıkların yayılması için uygun bir ortam yaratıyor. Kış hastalıklardan korunmak ve bu yılı 365 gün yaşamak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekiyor.

Dengeli beslenme:

Bağışıklık sistemi karmaşık bir yapıya sahiptir. Mucizevi bir yiyecek tek başına sizi mikroplardan ve virüslerden korumaz. Sağlıklı yemek seçimleri, kısacası dengeli beslenmek, bağışıklık sisteminiz için yapabileceğiniz en iyi yatırımdır.

C vitamini ve çinko:

Beyaz kan hücrelerinin (akyuvar) sayılarını artırır ve virüslerin çoğalma yeteneğini azaltmaya destek olur. Çinko bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir role sahiptir. Soğuk algınlığının süresini ve görülme sıklığını azaltır.

Zencefil:

Zencefil terlememizi sağlayarak bağışıklık sistemini destekler. Terleyerek virüs ve toksinleri doğal bir yolla vücuttan atarız. İnsan terinde bulunan dermcidin adlı madde hastalıklara karşı savaşan doğal bir antibiyotiktir. Zencefil vücudu ısıtarak dermcidin üretiminin de artmasını sağlar. Ayrıca soğuk algınlığına eşlik eden baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve soğuk terleme gibi tüm belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

Şeker, alkol ve stres:

Hayatınızdaki bazı olumsuz faktörler bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olabilir. Örneğin fazla şeker tüketimi bağışıklık sistemi hücrelerinde baskılanmaya neden olur. Bu nedenle hücreler bakterilerle savaşma gücünü kaybeder. Stres ile salınan hormonlar da bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Bu yüzden şeker, alkol ve stres gibi faktörleri hayatınızdan atın gitsin.

Gülmek:

Stres ve uykusuzluk bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Klinik çalışmalar kahkahayla gülmenin kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan endorfin hormonu düzeylerini artırdığını gösteriyor. Stres düzeyimiz azalıyor, daha rahat uyuyoruz ve bu durum bağışıklık sistemimizin güçlenmesine destek oluyor.

Düzenli egzersiz:

Egzersiz yapmak iyi bir kan dolaşımını destekler, böylece bağışıklık sisteminde yer alan koruyucu hücreler vücudumuzda serbest bir şekilde dolaşarak işlerini daha etkili bir şekilde yerine getirirler. Düzenli olarak orta şiddette egzersiz yapmak (örneğin haftada 5 kez 30 dakika yüzme, yürüyüş ya da bisiklet sürme) besinlerin doğru emilmesini sağlayarak bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, bu yılı 365 gün yaşayın!

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz