365=1=∞

Ecz. Vildan Bayraktar

Matematik hem en sevdiğim hem de en iyi olduğum ders idi. Anneme tiyatrocu olmak istiyorum derken, onun beni fen lisesine yazdırmasıyla bu gerçeğin farkına vardım. Sınıftaki en yüksek notu ben almıştım ilk sınavda. Hayatı formülize etme alışkanlığım o zaman başladı anlayacağınız.

Bana gönül rahatlığıyla inanabilirsiniz ki “365=1=∞ “.

Hayat, ömür, yıllar aslında hepsi 1 gün, nefes alınan her an “O an” iken kendinize daha sağlıklı olmak için belirli süreler koymayın derim.

“O an” gerçekten nefes alın.

Gerçekten yemek yiyin.

Gerçekten kahkaha atın.

Gerçekten spor yapın.

Şimdi Eczacı Vildan olarak bunun nasıl olabileceğini anlatmaya çalışacağım. Bunu muhtemelen bir sürü kaynaktan bulabilirsiniz, ancak bilimde gerçekler somuttur.

Günümüzde şartlar gereği hepimizin içinde bulunduğu yoğun çalışma temposu, bozuk beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivitenin yetersizliği, stres faktörü, azalan uyku kalitesi insanları ruhen ve bedenen yıpratmakta ve hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Hastalıkları sadece kış mevsimi ile bağdaştırmamalı, diyetimize gösterdiğimiz önemi yaz mevsimi ile kısıtlamamalı, yılın her günü kendimize ve sevdiklerimize gereken özeni göstermeliyiz.

“Peki bu yolculuğa nereden başlayabiliriz?”

İlk adımı hazır paket içerisine girmiş gıdalardan kendimizi mümkün olabildiğince uzak tutarak atabiliriz.

Her mevsimin kendine özgü sebze ve meyvelerini tüketmeliyiz. Her mevsim beraberinde vücudumuz için farklı vitamin ve mineral ihtiyacını getirir. Eksikliğinde oluşabilecek problemlerden korunmak için doktorunuza ve eczacınıza danışarak gerekli olduğu durumlarda vitamin ve mineral takviyelerini kullanabilirsiniz.

Aşırı karbonhidrat tüketimi yüzünden bozulan şeker metabolizmamızı beslenme ile dengeye sokmak, ileride oluşabilecek kalp, damar ve metabolik birçok hastalıktan korunmamıza yardımcı olabilir.

Bol su ile birlikte lifli gıda tüketimi başta sindirim sistemimiz olmak üzere bütün vücudumuzun doğru çalışmasına yardımcı olacaktır.

İşimiz gereği sürekli oturmak ya da sürekli ayakta kalmak ve hareketsiz yaşam tarzı gibi durumlar dolaşım problemleriyle başlayıp daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Egzersiz bu noktada devreye girerek kan dolaşımımızı ve metabolizmamızı düzene sokar. Hücrelerimize giren oksijen artar dolayısıyla daha dinamik ve zinde oluruz. Egzersiz:

-Bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir

-Stresle başa çıkmaya yardımcı olabilir.

-Uyku kalitesini artırabilir.

Farklı fiziksel özelliklerinize (kilo, yaş, hastalık, yaşam tarzı, ilgi alanı) uygun olan sportif faaliyeti seçmede bir profesyonele danışabilirsiniz.

Unutmayın yaşamımız boyunca kendimizin ve sevdiklerimizin mutlu ve huzurlu olması sağlıklı olmakla mümkündür.

-“BUGÜN” sağlıklı olun.

-Unutmayın, 365=1=∞.

Ecz. Vildan BAYRAKTAR

Vildan Bayraktar

Vildan Bayraktar
Eczacı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz