Vücut Geliştirmek İsteyenlere Özel Tüyolar 1

Vücut geliştirme sporu, daha fit bir vücuda sahip olmak, kişinin tercihine göre kilo almak veya kilo vermek, kasları kuvvetlendirmek ve geliştirmek gibi farklı sebeplerden dolayı bir plan dahilinde yapılan aktivitedir. Bu noktada vücut geliştirmeye başlamadan önce birkaç ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

Yeni Başlayacaklar İçin 3 Önemli Adım:

Vücut geliştirme sporunun insan vücuduna olan etkisinin en üst düzeye çıkabilmesi için dikkat edilmesi gereken 3 önemli nokta bulunmaktadır.

1. Düzenli Uyku ve Motivasyon

Hayatımızın önemli bir parçası ve metabolizmanın çalışmasında temel bir rol oynayan uyku, düzenli ve yeterli miktarda alındığında hem vücut hem de zihin sağlığımızın korunmasına yardımcı olur. Yaşamında spora özel bir yer ayıracak sporcunun mutlaka uyku düzenine dikkat etmesi gerekir. Aksi halde kendinizi dinç hissetmediğiniz için motivasyonunuz da buna bağlı olarak düşebilir.

Düzenli uykunun bir diğer etkisi de kas gelişimini de sağlayan testosteron hormonunun, antrenmanlar sırasında daha fazla salgılanmasına yardımcı olmasıdır. Böylelikle kas kuvvetiniz daha iyi ve gelişiminiz daha sağlıklı olacaktır. Kendinizi daha dinç ve pozitif hissetmeniz de doğal olarak motivasyonunuzun artmasını, sporu daha istekli ve sağlam kafa ile yapmanızı sağlayacaktır. 

2. Doğru Beslenme

Uyku düzenini yoluna soktuktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da beslenme biçiminizdir. Yaptığınız egzersizlerin işe yaraması ve istediğiniz şekle girebilmeniz için beslenmenize mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz.  

Hepsi birbiri ile ilişkili olan bu adımların temeli, tamamen antrenman ile yapılacak olan doğru egzersizlerin vücut üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkartmak ve en iyi sonucu almanızı sağlamaktır. Eğer ideal kilonuzda iseniz diyetinizle ilgili çok fazla değişiklik olmamakla beraber zayıf olan kişilerin daha fazla beslenmeye ihtiyacı olacaktır. Oldukça fazla kalori kaybının gerçekleştiği bu spor dalında harcadığınız enerjiden daha fazlasını almanız gerekmektedir ki bu da kaslarınızın gelişmesine, kuvvetlenmesine ve büyümesine yardımcı olacaktır. 

3. Kişiye Uygun Antrenman Programı

Düzenli uyku, motivasyon ve doğru beslenme bu noktada antrenman öncesi hazırlık gibidir. Her insanın fiziksel özellikleri ve genetik yapısı farklı olduğu için ihtiyaç duyacağı egzersiz hareketleri de buna göre şekillenecektir. Ancak yeni başlayanlar için genellikle ilk birkaç ayki antrenmanlar benzer özellikler gösterdiğinden, ortak bir program düzenlenebilmektedir.

  • Unutmamamız gereken noktalardan birisi, egzersiz öncesi mutlaka ısınma hareketleri yapılmasıdır. Isınma hareketleriyle kaslarımızın rahatlamasını,eklemlerimizin rahatlayarak daha esnek hale gelmesi sağlarız. Bu hareketler ile herhangi bir darbeye, zedelenmelere karşı daha dayanıklı ve sakatlıklara karşı da daha esnek bir yapıya sahip olmanız mümkün.
  • Kalp sağlığı için oldukça önemli olan bu hareketler, spordan önce yapılarak kan damarlarının genişlemesini ve kanın vücuttaki oksijeni organlara daha iyi iletmesini sağlar.
  • Ardından genel kuvvet antrenmanı ile devam edilmelidir. Bunun amacı bütün kas gruplarını birlikte çalıştırarak hangi bölgelerin zayıf, hangi bölgelerin kuvvetli olduğunun belirlenmesine yardımcı olmaktır.
  • Antrenman sonlarında yapılan hafif tempo kardio hareketleri ile de yağ yakımını kolaylaştırıp vücudunuzun fit bir görünüme ulaşmasının adımlarını atabilirsiniz.

Kas geliştirmek için yapabileceğiniz egzersiz türlerini göstermek amacıyla yeni başlayanlara yönelik örnek bir programı sizinle paylaşıyoruz. Gideceğiniz spor salonundaki spor eğitmeni ile size uygun bir vücut geliştirme programı belirleyebilirsiniz.   

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz