5 Maddede Pilates’in Faydaları

Pilates, her geçen gün popülerliğini artırmaya devam ediyor. Önceden sadece spor salonlarında yapılan pilates, artık evinizde, bahçenizde ve hatta sahilde kolaylıkla yapılabilen bir egzersiz haline geldi.

İşte pilatesle alakalı bilmemiz gerekenler:

1. Kilo verilmesini kolaylaştırır.

Her ne kadar kalori yakılmasını sağlasa da, bilinenin aksine pilatesin direkt kilo vermede etkisi düşüktür. Ancak, uygulanacak diyet programı ve diğer egzersizlerle birlikte kilo verilmesine yüksek oranda yardımcı olur. Önemli olan pilatesle birlikte beslenme şeklinize, yaşam tarzınıza dikkat etmeniz. Sistemli bir şekilde yapılacak pilates egzersizleri, vücudun esneklik kazanarak şekillenmesini desteklerken kilo verme sürecinin hızlanmasına da olanak sağlar.

2. Duruş şeklinizi düzenlemeye yardımcı olur.

Pilates egzersizlerinde doğru yapılan her hareket, iskelet sisteminin hizalanmasına ve kasların doğru bir şekilde çalışarak şekillenmesine yardımcı olur. Doğru duruş, rahat hareket edilmesine ve nefes alıp vermeye yardımcı olacağı gibi, kan dolaşımının artmasını destekler ve sırt-boyun ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

3. Pilates egzersizleri tüm vücut üzerinde etkilidir.

Pilatesin diğer bir faydası ise yapılan hareketlerin tüm vücudu etkiliyor olmasıdır. Vücudun belli bir bölgesini ya da organlarını hedeflemez, tüm sistemin çalışmasına yardımcı olur. Kemik yapısının kuvvetlenmesini sağlarken kas sisteminin de gelişerek esnekliğinin artmasına yardımcı olur.

4. Yaşlanma sürecini hafifletir.

Düzenli olarak pilates yapmak cildin esnek kalmasına yardımcı olur. Yaş ilerledikçe güç kayıpları da beraberinde gelir. Yaşanan kayıpları önlerken pilates egzersizleri ile fiziksel aktiviteyi desteklemek, sağlık problemlerinin yaşanmasını geciktirmeye yardımcı olur. Ayrıca pilates sadece vücudunuzla kalmayıp zihninize de oldukça fayda sağlar. Metabolik aktiviteyi hızlandırarak stres, gerginlik ve depresyonu atlatmanıza yardımcı olabilir.

5. Esnekliği artırmaya yardımcı olur.

Düzenli yapılan hareketler sayesinde omurganızın daha güçlü ve daha esnek olmasına yardımcı olurken, kas esnekliğini de geliştirir. Pilatesin temelinde, yapılan egzersizler sayesinde kas liflerini germe işlemi yatar ve bunun sayesinde vücut esnekliği korunmuş olur.

onur-özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz