Kim Demiş Kışın Spor Yapılmaz Diye?

Kış geldi diye evde oturmak yok! İçinizdeki enerjiyi harekete geçirin

Kış aylarıyla birlikte havanın erken kararması insanı olumsuz etkileyebilir; biraz miskinleşiriz ve enerjimiz düşer. Ancak günlerin kısalması, olumsuz hava şartları spor yapmanıza engel değil.

Kendinize vakit ayırın ve dışarı çıkmaktan korkmayın. Sağlığınız için yürüyüş yapıp, hafta sonları koşuya çıkabilir ve hatta kış sporlarını deneyebilirsiniz.

Egzersiz yapmaya yeni başlayanlar için 7 kış önerisi

1. Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız küçük adımlarla yola çıkıp zamanla dozu artırın. Birden ağır egzersizler yapmaya kalkarsanız çabuk yorularak hevesinizi kaybedebilirsiniz. Ayrıca vücudunuzu alıştırmadan ağır egzersizler yapmak sakatlanmanıza neden olabilir.

2. Planlı olmak her zaman önemlidir. Kendinize başarabileceğiniz somut hedefler koyun ve dengeli bir rutin oluşturun. Önemli olan arada bir uzun koşular yapmak değil, egzersizi günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmektir.

3. Bir arkadaşınızla birlikte egzersiz yapabilirsiniz. Tek başınayken üşenmeniz, ertelemeniz daha kolay olur. Ayrıca birlikte çalışmak daha eğlencelidir, bu da motivasyonunuzu artırır.

4. Kondisyonunuzu ve hava şartlarını göz önünde bulundurarak egzersiz sürelerini ve mesafelerini dengelemeniz gerekiyor. Özellikle açık havada egzersiz yapacaksanız uygun bir şekilde giyinmeye özen gösterin. Rüzgarlı, karlı havalarda cildinizi korumak için nemlendirici kullanabilirsiniz.

5. Sağlığınız açısından spor ayakkabınızı seçerken yere basış şeklinize en uygun ayakkabıyı tercih etmeye özen göstermelisiniz.

6. Egzersize başlamadan önce ve bitirdikten sonra esneme hareketleri yapmayı ihmal etmeyin. Esneme hareketleri kas ağrıları çekmenize ve hatta sakatlanmanıza karşı gerekli bir önlemdir.

7. Düşen hava sıcaklığının hastalıklara davetiye çıkardığı da bilinen bir gerçek. Vücut direncinin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için destek alın; C vitamini ve çinko bu noktada rol oynayan önemli iki temel besin maddesidir.

Kışın da spor sizinle olsun, bu yıl 365 gün olsun.

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz