Kardiyo mu Yapsam, Yoksa Ağırlık mı Çalışsam?

Sağlıklı yaşam, doğru beslenme ve spor hayatımızın vazgeçilmez öğeleridir. Söz konusu sağlık olduğunda yapacağımız spor da ona göre şekillenir. Fakat sağlıklı kalmak ve kilo vermek için kullanabileceğimiz birçok farklı yöntem olduğu için bu konuda kafa karışıklığı yaşamamız son derece normal.

Bu konudaki en büyük soru işaretlerinden bir tanesi ise “Kardiyo ile mi yoksa ağırlık çalışarak mı daha çok kilo verildiği”dir. İşte size bu sorunun cevabı: Ağırlık çalışmak! Kardiyo, insan vücudunun anlık hızlı çalışmasını sağlar ve metabolik aktiviteyi artırarak kalori yakılmasını hızlandırır. Ancak bilinenin aksine tek başına kardiyonun kilo verdirmede etkisi, ağırlık çalışmaya göre daha düşüktür. Ağırlık çalışmak, vücuttaki kas kütlesini artırmaya yardımcı olur ve kan dolaşımını hızlandırır. Artan kas kütleleri oturduğumuz yerde bile hareket ettiğimizde kalori yakmamıza yardımcı olur.

Eğer yağ yakmak ve daha fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız ağırlık çalışmalarına daha çok yoğunlaşmalı ve öncesinde yapacağınız kardiyo egzersizleriyle çalışmalarınızı desteklemelisiniz.

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz