İş Çıkışı Spor Motivasyonu İçin 7 Öneri

İşe gitmek için erkenden kalkıyorsunuz, hazırlık, kahvaltı derken kendinizi trafiğin ortasında buluyoruz. Ofise ulaşınca yoğun bir gün sizi bekliyor. Günün sonuna doğru enerjiniz iyice azalıyor. İşten çıkma vakti gelince bir an düşünüyorsunuz, bugün spora gitsem mi? Spor eşyalarınızı koyduğunuz çanta yanınızda, ama yorgunsunuz. Eve gitmek çok daha cazip görünüyor. 
İşte tam o anda yorgunum, vaktim yok, evde halletmem gereken işler var vb tüm düşünceleri zihninizden uzaklaştırın! Düzenli spor yapmak kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacak, daha sağlıklı olacaksınız ve daha fit bir görünüme kavuşacaksınız. İhtiyacınız olan tek şey biraz motivasyon.  

Peki, kendinizi nasıl motive edebilirsiniz?” İşte bunu başarmanın yolları: 

1. Hedef Belirle ve Kendine Söz Ver

Kendinize uygulanabilir, küçük hedefler koyun. Haftada 6 gün spora gitmek veya 3 ayda 20 kg vermek gibi hedeflere ulaşmanız çok zordur ve kendinizi başarısız hissetmenize, motivasyonunuzu kaybetmenize yol açar. Bu ay haftada 3 gün spora gideceğim gibi daha makul bir hedef koyun ve vazgeçmeyeceğinize dair kendinize söz verin. İlk hedefinize ulaştığınızda, ikinci hedefiniz için daha istekli olduğunuzu göreceksiniz.  

2. Ödüllerden Ödül Beğen

Belirlediğiniz hedefe ulaştığınızda kendinizi sevdiğiniz bir şeyle ödüllendirip, kişisel motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Örneğin, ilk hedefinize ulaştığınızda güzel bir yere yemeğe gitmek veya arkadaşlarınızla yapacağınız özel bir aktivite sizi motive edecektir.  

3. En Büyük Destekçin Kim

Bir spor arkadaşınız olursa, canınız spor yapmak istemediğinde kendinizi ona karşı sorumlu hissettiğiniz için yine de spor salonuna gidersiniz. Bir arkadaşınızla birlikte spor yapmak daha eğlenceli olacaktır, ayrıca birbirinizin motivasyonunu da yükseltebilirsiniz.  

4. Müzik Seni Harekete Geçirsin

Spor salonlarında çalınan müzikler hoşunuza gitmeyebilir veya sizi yeterince motive etmeyebilir.  Bu nedenle sadece spor esnasında dinleyeceğiniz ve sizi harekete geçiren, sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir şarkı listesi hazırlayın. Bu, hem o şarkıları dinlemek için motivasyon kaynağı olacak hem de size daha çok enerji verecektir. 

5. Planlamayı Unutmayın

Arkadaşlarınızla buluşmak için plan yaptığınızda nasıl ki gelen teklifleri bu akşam programım var diyerek geri çeviriyorsanız, spor günlerinizi de önceden planlayın ve o gün iş çıkışında müsait olmadığınızı unutmayın.  

6. Spor Çantan Hep Seninle

Spor çantanızı yanınızdan eksik etmeyin. İşten çıkıp spor çantanızı almak için eve giderseniz, tekrar dışarıya çıkmaya üşenebilirsiniz. Bu nedenle spor çantanızı iş yerinize götürün ve iş çıkışı eve uğramadan spor salonunun yolunu tutun.  

7. Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medyayı kullanarak günümüzde spor yapan diğer insanları takip edebilir ya da spor salonunda tanıştığınız kişilerle arkadaşlık kurarak nasıl ilerlediklerini gözlemleyebilirsiniz. Hatta siz de kendi gelişme sürecinizi paylaşarak motivasyonuzu yükseltebilirsiniz. Hiçbir zaman unutmayın, her şeyi kendiniz için yapıyorsunuz. Kendinizle barışık olmayı ve sağlıklı yaşamayı tercih eden sizlersiniz.

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz