İçindeki Enerjiyi Açığa Çıkarmaya Ne Dersin?

Kış mevsiminde de spor yapmak mümkün ama çoğumuz soğuk ve yağışlı günlerde bırakın açık havada spor yapmayı, spor salonuna gitmeye bile üşeniyoruz.

“Kış aylarında enerjinizi açığa çıkarın ve aktif yaşantınızdan vazgeçmeyin.”

Kış döneminde daha aktif olmanız ve spor yapmanız için bazı öneriler:

1. Evinizle ilgilenin: Yemek yaparak, evinizi kendiniz temizleyerek veya bahçenizle ilgilenerek daha aktif olabilirsiniz. 45 dakika boyunca alışveriş yapmak, ocakta yemek pişirmek ve bir yemeği hazırlamak için gereken diğer şeyler yaklaşık 102 kalori yakmanızı sağlar.

2. Çocuklarınızla oyun oynayın: Dışarı çıkamadığı için enerjisini atamayan çocuğunuzla aktif bir şekilde oyun oynayarak hem ona hem de kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

3. Araba kullanmayın: Evet hava soğuk, ama yine de yakın bir yere, örneğin birkaç sokak ötedeki bakkala giderken yürüyebilirsiniz.

4. Merdivenleri kullanın: Asansörle çıkmak yerine merdivenleri kullanın. Bir basamak merdiven çıktığınızda 1 kalori harcıyorsunuz. Bu ilk başta kulağa az gelebilir, ancak alışkanlık haline getirirseniz farkı göreceksiniz.

5. Alışveriş merkezinde yürüyün. Evinizin yakınında yürüyüş yapabileceğiniz bir yer yok mu? Yakınınızda bir alışveriş merkezi varsa burası da işinize yarayabilir. Canlı bir tempo tutturarak üşümeden, ıslanmadan yürüyüş yapabilirsiniz. 13 dakikalık tempolu bir yürüyüş 100 kalori yakmanızı sağlar.

6. Evde yapabileceğiniz bir egzersiz programı belirleyin: Başta ısınma hareketleri, ardından esneme hareketleri, mekik, çömelme vb. hareketlerden oluşan 15-20 dakikalık bir program oluşturarak düzenli bir şekilde tekrarlayabilirsiniz.

Hayatınız fırsatlarla dolu olsun, bu yıl 365 gün olsun.

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz