Egzersizle Kemiklerinizi Güçlendirin

Hepimiz süt iç boyun uzasın, süt iç kemiklerin güçlensin öğütleri ile büyüdük. Kemiklerimizin güçlenmesi için sütün içerdiği kalsiyumun yanı sıra D vitaminine de ihtiyacımız var. Üstelik sadece çocukluk döneminde değil, yetişkinlik döneminde de. Süt içmeyi sevmiyorsanız, beslenmenizde yeterli miktarda vitamin ve mineral alamıyorsanız, kalsiyum ve D vitamini de içeren gıda takviyelerinden yararlanabilirsiniz. Kemiklerinizi güçlendirmenin bir başka yolu ise düzenli egzersiz yapmak.

“Egzersizi sadece spor salonuna gitmek olarak düşünmeyin. Dans, ip atlama, yürüyüş, yüzme gibi aktiviteler de kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olur.”

Egzersiz yapmak diğer faydalarının yanı sıra kemikleri de güçlendirir. Ayrıca vücuda denge, koordinasyon ve esneklik kazandırır. Egzersiz, kemik yapımına yardımcı olur ve kasları güçlendirir. Kemikleri güçlendirmek için en faydalı egzersizler kişinin kendi vücut ağırlığıyla ve yerçekimine karşı yapılan egzersizlerdir.

Yürüyüş

Haftada en az 3 kez yapılacak 30-45 dakika arası yürüyüş kemiklerinizi korumak için faydalıdır. Açık havada yürüyüş, güneş ışınlarının deride D vitamini oluşumuna yardımcı olmasını sağlar.

İp atlama

İp atlamak gibi yerçekimine karşı yapılan hareketler kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Yüzme

Yüzme su içinde yapılan bir aktivite olduğu için kemik yoğunluğunu artırmada etkili değildir. Ancak kas koordinasyonunun sağlanması, postür ve denge üzerinde olumlu etkiler yapması nedeniyle önerilen bir spor aktivitesidir.

Yoga

Yoga vücudun esnekliğini artırması ve postürü iyileştirilmesi yönünden önerilen bir aktivitedir.

Dans

Dans yerçekimine karşı yapılan ritmik hareketleri içeren bir aktivite olduğundan kemikler için oldukça faydalıdır. Grup halinde yapılan dans çalışmaları kişinin motivasyonunu artırır ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkiler yapar.

Kas Kuvvetinin Artırılması

Kas kuvvetinin artırılması hem kemikleri güçlendirmek hem de düşmeleri önlemek için çok önemlidir. Kas kuvvetini artırmak için çeşitli kas gruplarında ağırlıkla yapılan çalışmalar önerilmektedir.

Kemikleriniz güçlü olsun, bu yıl 365 gün olsun.

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz