Doğum Sonrası Formda Kalmanın Püf Noktaları

Hamilelik döneminde ne kadar düzenli ve sağlıklı beslenilir ve aşırı kilo almamaya özen gösterilirse gebelikten sonra kilo vermek de o kadar kolay olacaktır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için beslenirken alınan kiloların, doğumdan sonra sizi üzmesine izin vermeyin. Belli başlı yapılacak egzersizlerle ve bilinçli beslenme programıyla eski formunuza kavuşabilirsiniz. 

Doğru Yapılan Egzersiz Size Neler Sağlar?

• Uygulanacak sağlıklı beslenmeyle birleştirilen egzersizler, dengeli bir şekilde kilo verilmesini sağlar.
• Kalp sağlığınızın korunmasına ve nefes almanızın kolaylaşmasına yardımcı olur.
• Hamilelik döneminde kaslarda meydana gelen hasarın giderilmesine katkı sağlar, kasların eski formuna kavuşmasına yardım eder.
• Enerjinizi geri kazanmanızı ve stresinizi hafifletmeyi destekler.
• Uyku düzeninizin yoluna girmesine yardımcı olur.

Sağlıklı bir normal doğumdan sonra eğer dikişleriniz varsa ağrılar olabilir, ağrılar geçtikten yani ortalama doğumdan 1 hafta sonra egzersize başlayabilirsiniz.

Yapılabilecek En Basit & Etkili Egzersizler:

1. Hamilelikte olduğu gibi en çok önerilen ve en kolay egzersiz yürüyüştür. Günde yarım saat orta tempoda yürüyüş yeterlidir.

2. Doğumdan sonra vücudun normal formuna dönmesi açısından en önemli bölgeler karın ve bel bölgeleridir. Karın kaslarının güçlenmesi için hekiminize danışarak günde 1 kere yapabildiğiniz kadar mekik çekmek, karın ve bel bölgesinin sıkılaşmasında faydalı olacaktır.

3. Kol, bacak ve sırt bölgelerini çalıştıran diğer egzersiz hareketleri ile kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Bacaklarınızı hafifçe aralayarak kollarınızı bacaklarınıza doğru sarkıtıp esneme hareketleri yapabilirsiniz.

4. Her gün veya iki günde bir hafif tempoda koşu vücudun ve karın bölgesinin forma girmesinde çok faydalıdır, koşuyu dışarıda veya koşu bandında yapabilirsiniz. 

5. Doğum sonrası en uygun ve faydalı sporlardan birisi de yüzmedir. Vücudun form alması, yavaş yavaş yeniden şekillenmesi için yardımcıdır.

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz