Çocuklar İçin Uygulanabilir Spor Önerileri

Spor, hayatımızın her anında hem sağlığımız hem de kendimize olan güvenimizi artırarak motivasyonumuz açısından önemli bir yere sahiptir. Ama şu gerçeği unutmamak lazım; hareketli yaşam tarzına ne kadar çok erken başlanırsa vücudumuzun gelişimi de bir o kadar erkenden başlar ve gün geçtikçe formunu kazanarak daha sağlıklı bir geleceğe kapı açar.

Bu açıdan çocukların sağlıklı gelişerek bir yetişkin olması için egzersizin, spor yapmanın yeri önemlidir. Kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet ve benzeri hastalıklar için risk faktörleri yaşamın erken dönemlerinde gelişebilmektedir. Düzenli fiziksel aktivite, bu risk faktörlerinin gelişmesini engellemeye yardımcı olur ve 2 yaşından 17 yaşına kadar hızlı gelişen vücudun daha sağlıkla büyümesini destekler.

Çocuklar ve ergenler, her gün en az 60 dk. tempolu yürüyüş, bisiklete binme, ip atlama, futbol, basketbol, yüzmek gibi harekete dayalı faaliyetlere yönlendirilebilir..

Ergenler, kasların güçlenmesi ve vücudun form kazanması için haftanın en az 3 günü toplamda harekete dayalı 60 dk’lık mekik, şınav gibi jimnastik hareketlerinden oluşan uygulamaları yapabilir.

Kemiklerin güçlenmesi ve eklemlerin hareket etmesi için okula arkadaşlarla yürüyerek giderek, merdiven çıkarak, yakalamaca vb bir takım oyunlar oynayarak kendilerini geliştirebilir ve sağlıklı bir birey olmanın adımlarını şimdiden atabilirler.

Ayrıca unutmamak gerekir ki sporla birlikte doğru beslenme beraberinde olmalıdır. Bu konuyla alakalı daha profesyonel bir yardım gerekiyorsa mutlaka doktorunuza danışın.

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz