Bebekli Anneler İçin 5 Aktif Yaşam Önerisi

Yeni annelerin artan heyecanı ile birlikte hayatlarında da birçok değişiklik ortaya çıkmaktadır. Bebeğin bakımı, alacağı besin, temizliği, aynı zamanda ev işleri derken kendimize de dikkat etmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Bunca zahmet ve yorgunluğa rağmen, bebekli annelerin hem sağlığını koruması hem de kendine vakit ayırabilmesi için aşağıdaki önerilere gelin beraber göz atalım.

1. Yeni annelerin en çok sorun olarak gördüğü şeylerden biri de hamilelik sırasında alınan kilolar. Bunları kendinize dert etmeyin. Kendinize farklı zaman aralıkları belirleyerek kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapın. Bunlara kısa yürüyüşlerle başlayabilirsiniz.

2. Egzersize zaman ayırın. Zamanında alınan kilolardan korkmayın. Size gereken en önemli şey birazcık olsun motivasyon. Günde 30’ar dakikalık doğa yürüyüşlerine esneme hareketleriyle başlangıç yapabilirsiniz. Pilates bu konuda size en iyi gelecek başlangıç egzersizlerinden biri olabilir.

3. Kendinize de zaman ayırmayı unutmayın. Bebeğinizle geçireceğiniz zaman çok değerli; ancak kendinize ayıracağınız vakit bebeğinizle olan yakınlığınızı ve kendi psikolojinizi olumlu yönde artırabilir. Bebeğinizle birlikte ya da kendiniz dışarı çıkıp hava almaya özen gösterin. Sosyal aktivitelerden uzak kalmayın.

4. Günlük hayattaki alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışın. Asansörden ziyade merdiven kullanabilir yakın mesafelere arabayla gitmektense yürümeyi deneyebilirsiniz. Buna ek yapacağınız düzenli egzersizler depresyon, stres vb. sorunlara da iyi gelebilir.

5. Son olarak bebekli annelerimizin hem kendilerine hem de çevrelerine zarar vermemeleri için sigara, alkol vb. vücuda zarar veren maddelerden kesinlikle uzak durmaları gerekir. Bu hem daha sağlıklı yaşamanızı sağlayacak hem de yaşam kalitenizi yükseltecektir.

Referanslar:
1.http://kaanlazayiflama.blogcu.com/anne-ve-bebek-ile-egzersiz-hareketleri/8773893
2.https://www.prima.com.tr/ebeveyn-kosesi/aile-yasami/yazilar/yeni-annelere-tavsiyeler-kendinize-zaman-ayirin
3.https://www.iyihisset.com/aktif-bir-yasam-icin-6-oneri

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz