Avrasya Maratonu Öncesi Yapılması Gerekenler

İlk defa 1979 yılında gerçekleşen Avrasya Maratonu dünyanın da takip ettiği çok özel etkinliklerden bir tanesi. Böylesi büyük bir organizasyonda yer alırken sağlığımızdan da olmamak adına doğru teknikleri uygulayarak yarışa hazırlanabiliriz.

Peki, maraton öncesinde nelere dikkat edilmeli, nasıl hazırlanmalı?

Avrasya Maratonu Öncesi Son Gün Yapılması Gerekenler

1. Doğru Beslenme

Dinlenme ve kaliteli uyku

2. Dinlenme ve kaliteli uyku

Performansınızı Artıracak Hazırlıklar Yapma

3. Performansınızı artıracak hazırlıklar yapma

Maraton gibi uzun mesafe koşularına hazırlanmak, göründüğü kadar kolay değildir. Özellikle maratondan bir gün öncesinde performansınız için sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Yeterince dinlenmeye çalışın ve mutlaka uykunuzu almış olun. Çünkü güne güzel başlamak ve koşu sırasında formdan düşmemek için kaliteli bir uyku olmazsa olmaz. Bunlara ek olarak basit egzersizle, kendinizi çok da yormadan maratona son hazırlık aşamalarını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz. Şimdiden koşuda başarılar.

 Yarışacağınız parkuru mutlaka tanıyın. Koşacağınız yolun inişleri çıkışları olacağından nerede nasıl davranacağınızı önceden bilmek size avantaj sağlayacaktır. 

• Yarış kıyafetlerinizi önceden hazırlamayı unutmayın. Koşu sırasında giyilecek kıyafetler hem rahatlığınız için hem de performansınız için önemlidir. Özellikle sizi kaşındıracak, fazla terlemenize sebep olacak pamuklu, yünlü kıyafetlerden kaçının. Koşu için tasarlanmış özel kumaşlardan üretilen spor ürünlerini tercih edin. Aklınızdan çıkarmayın, bir gün öncesinden hazır ettiğiniz kıyafetlerinizi hava durumunu da dikkate olarak değerlendirin.

• Koşu ayakkabılarınızı doğru seçin. Gerek rahatlık, gerekse de performans açısından önceden denediğiniz ve ayağınızın hem alıştığı hem de uzun mesafe koşarken size engel değil destek olacak ayakkabılar seçmeye özen gösterin. Bu sebeple, koşu ayakkabısı olarak teknik özellikte ayakkabı üreten markaları deneyebilirsiniz.

• Sıvı alımını abartmayın. Doğru beslenmenin yanında alacağınız sıvı da bu noktada önemli. Yarıştan bir gün önce su alımınızı düzenli yapın. Yarış başlamadan 3 saat önce son yemeğinizi yemiş olun ve aralıklarla su içmeye çalışın. Bir anda içeceğiniz fazla su sizi rahatsız edebilir.

Onur Özbek

Onur Özbek
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Koçu

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz