Zencefilli Bal Kabağı Çorbası

  • Parça taze zencefil, 2 adet havuç,
  • Dal kereviz sapı ve 1 adet kereviz, 3 diş sarımsak,
  • 2 adet soğan,
  • 1 kase et veya 1 kase tavuk suyu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 150 gram balkabağı, 1 su bardağı süt
  • Az tuz, kimyon, karabiber, köri

İlk olarak soğanlar küp şeklinde doğranır, bıçak yardımı ile hafifçe ezilen sarımsaklarla beraber pembeleşinceye kadar sotelenir. Sonrasında doğranmış balkabağı, kereviz ve kereviz sapı ile baharatlar ilave edip sotelemeye devam edilir. 1 kase tavuk/et suyu ve süt eklenip blendırdan geçirilir.

Afiyet ve sevgiyle

Bal kabağının parlak turuncu rengi onun önemli bir antioksidan olan beta karotenden zengin olduğunu gösterir . Beta karoten bitki karotenoidlerinden biridir ve vücutta bağışıklık sistemini canlandırıcı etkisi olan A vitaminine dönüşür. Yağda eriyen vitaminlerden biri olan vitamin A, ortamda yeterli yağ varken % 80 oranında emilir. Epitel dokuyu kurumaya sertleşmeye ve dejenerasyona karşı koruyan müköz salgının sentezine yardım eder. Bu doku, vücudumuzu kaplayan derinin üst tabakasında, burun, ağız, solunum ve sindirim sistemi iç yüzeylerinde bulunur ve sağlıklı olduğunda vücuda bakteri girişini engelleyici bir rol oynar.

Ayrıca A vitamini gözün karanlıkta görmesini sağlar. Kemik büyümesi, üreme fonksiyonu ve genel büyüme sürecinin gerçekleşmesinde ektindir.

Ayrıca bal kabağı iyi lif kaynağıdır. Balkabağını pek çok farklı içecekte kullanabilir veya yulaf ezmesi ve meyve pürelerine ekleyebilirsiniz.

VİTAMİN – MİNERAL RAPORU

(100 gram Balkabağı için) ENERJİ: 26 kkal KOLESTEROL: 0  KARBONHİDRAT: 6.5 g

A VİTAMİNİ: 7384 IU POTASYUM: 340 mg

dilara-koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz