Tatilde Sağlıklı Beslenin

Bütün kış boyunca gönlünüzce dinleneceğiniz ve eğleneceğiniz bu tatil günlerini beklediğinizi biliyorum. Bütün kış için enerji toplamak ve bol bol tatil yapmak en doğal hakkınız.

Ama tatillerde dinlenme ve eğlenmenin yanı sıra bazen yeme düzeninde de sınırlar aşılabiliyor. Elbette tatilde diyet yapın ve kendinizi sınırlayın demeyeceğim. Ama tatilde sağlıksız beslenip ve sınırları aşıp eve mutsuz dönmenizi de istemem.

Bu sebeple amacınız tatilde diyet yapmak değil ama olabildiğince sağlıklı beslenmek ve iyi yaşamı hedeflemek olsun. Tabii ki iyi yaşamın içinde tatil kaçamakları da var.

Tatilde Sağlıklı Beslenin-02

Tatilde Kahvaltı Bir Başka!

Kış aylarında bazen yoğunluktan, bazen uykuya yenik düşmekten bazense sadece “iştahım yok” bahanesiyle kahvaltılar atlanıyor olabilir ama tatillerde kahvaltı keyfi bir başka oluyor. Kahvaltı günün elbette en önemli öğünlerinden biri ve genelde büyük kahvaltı, öğlen yemeği ile birleşiyor. Bu durumda öğle yemeğini tamamen atlamak yerine, saatini biraz daha ileri alıp küçük bir atıştırmalık ile geçiştirmeniz akşam yemeğinde daha kontrollü davranmanıza yardımcı olabilir.

Gece Öğünü

Gece Öğünü

Özellikle uzun yaz akşamlarında gece yemelerine de dikkat etmek gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Düzenli öğün, hem kilo kontrolünüzü kolaylaştıracak hem de daha rahat bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Yaz Mevsimi

Yaz Meyvelerinden Ana Öğün Olur Mu?

Yaz meyvelerinin dayanılmaz güzelliğine hayır diyemiyorsanız size iyi haberlerim var. Meyveler günlük beslenmenin olmazsa olmazlarından. Ama her şeyin fazlasının yağa dönüştüğünü unutmadan meyvede de dengeli tüketim çok önemli. Meyveleri yeterli oranda tükettiğinizden emin olun ve çeşitli tüketmeye özen gösterin. Eğer ara öğün olarak tüketmek yetmiyorsa yanında peynir veya yoğurt gibi protein kaynağı bir besinle 2-3 porsiyon meyve ana öğün olarak da tercih edilebilir.

Tatlı

Tatlıya Hayır Diyemiyorsanız!

Tatillerin en büyük kaçamağı genelde tatlılardan oluyor. Yaz aylarında hakkınızı daha hafif tatlılardan yana kullanabilirsiniz. Ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı veya dondurma gibi hafif tatlıları tercih etmek hem kalsiyum alımınızı destekler hem de sıcak yaz günlerinde serinlemenize yardımcı olur.
Yeterli Su İçmeyi Unutmayın!
Sıcak havada nefes alıp vermek bile sıvı kaybına sebeptir; terlediğinizi görmeniz şart değil! Günde en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin, egzersiz yaptığınız günler bu miktarı artırabilirsiniz. Su tüketmek zor geliyorsa, suyun içine taze meyve parçaları, nane ve limon ekleyerek de içebilirsiniz.

Sıvı Kalori

Sıvıların Kalorilerine Dikkat Edin!

Bol bol sıvı alarak serinlemeye çalıştığımız yaz aylarında, bunların kalorilerine oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin, 1 bardak mocha kahveyi tam yağlı süt ve kremayla içtiğinizde ortalama 300 - 400 kalori almış oluyorsunuz. Kahveye ve çikolata aromasına ‘beyaz’ kelimesini eklemek daha da fazla kalori demek. Beyaz çikolatalı mocha için ortalama 100 kalori daha ekleyin, yani 500 kalori, neredeyse 1 öğünlük yemek kalorisi. Tüketeceğiniz kahvelere ekstra şurup ve şeker ekletmemeye özen göstererek alacağınız kaloriyi azaltabilirsiniz. Mochanızı yağsız süt veya soya sütüyle yaptırmakla kalorisi 220 - 250 kaloriye (yağsız sütle ve kremasız) indirilebilir. Tabii yine de tüketim sıklığına dikkat etmekte fayda var.

Hareket

Bol Bol Hareket Edin!

Tatillerde yapılan kaçamakları dengelemenin en eğlenceli yolu tatil aktiviteleridir. Gün içinde sadece şezlongda güneşlemeyin ve çeşitli aktiviteleri deneyin. Sabah güne güzel bir yürüyüşle başlayabilir gün içinde bolca yüzebilirsiniz.

dilara koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz