Sosyal Medya Şişmanlatıyor mu?

Sosyal medya, hemen hemen hepimizin hayatının bir parçası haline geldi. Muhtemelen sizde bu satırları telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan okuyorsunuz.

Instagram, Facebook, YouTube, Twitter… Her gün yüzlerce içerik, paylaşım, hikaye… Resimler koyuyor, beğeniyor bazen çok gülüyor bazense üzülüyoruz.  İşte bütün bunlar artık sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini kanıtlıyor.

Arkadaşlık ilişkilerimizi, gideceğimiz yerleri, yiyeceğimiz yemekleri birçok şeyi etkiliyor. Peki sizce beslenme alışkanlıklarını etkiliyor mu?

Cevap: EVET

Eğer siz de yediklerinin resmini çekmeden yemeğe başlayamayanlardansanız zaten bu soruya çoktan cevap vermiş olmalısınız. İnsan psikolojisi üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre yemek yerken masanın üzerinde duran cep telefonları, duygusal strese sebep oluyor ve beyne gönderilen stres sinyalleri, tat alma duygusunda bozulmaya yol açıyor.

Ayrıca Instagram’da takip ettiğiniz hesaplara göre de alışkanlıklarımız değişebiliyor. Çünkü paylaşımlar iştahı etkileyebiliyor. Özellikle tatlı paylaşımları iştahı açabiliyor ve psikolojik açlığa sebep olabiliyor. Sıcak çikolatayla eriyen bir çikolata topunun içinden çıkan dondurmayı eminim hepimiz görmüşüzdür ve tok bile olsak “Keşke orada olsam!” cümlesini içimizden geçirmişsinizdir. Hatta araştırmalara göre sosyal medya kullanımı, yeme bozukluklarında da etkili olabiliyor. Özellikle ergenlik çağındakilere güzellik ve zayıflık özdeşleştirilmesiyle ilgili baskı oluşturması, bu durumun ciddiyetini gösteriyor. Ama bunun tam tersi olarak sosyal medyada egzersiz/fitness gibi özendirici hesapları takip etmek de motivasyonu artırabiliyor.

Sosyal medya özellikle de gençleri daha çok etkiliyor. Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı çalışmada; gençlerin sosyal medya üzerinden resimlerinin beğenilmesi, onlara çikolata yemiş ya da para kazanmış gibi haz veriyor. Bu da aslında yine beynin ödül merkezinin uyarılmasıyla gerçekleşiyor.

Neler Yapabiliriz?

  • Takip ettiğiniz hesapları gözden geçirin ve sizi olumsuz etkilediğini düşündüklerinizi takibi bırakın.
  • Sizi motive edecek, örneğin su içmeyi veya hareket etmeyi teşvik eden mobil uygulamaları indirin.
  • Yemek yerken telefonunuzdan uzaklaşın ve yemek yediğinizi hissedin. 
  • Dijital aygıtları ve onlardan gelen bildirimleri unutmaya çalışın. Yemek yemek her ne kadar hayati bir ihtiyaç da olsa insanoğlunun en çok keyif aldığı aktivitelerden biri.
  • Doyduğunuzu hissedince yemeyi bırakın, masada sadece sohbetten keyif almaya çalışın.
dilara koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz