Mucize besin var mıdır?

Bu soruya evet dememi beklediğinizi biliyorum ama maalesef cevabım; ‘hayır’. Mucizeler yaratan tek bir besin yok ama birçok besin içerdiği faydalı bileşenlerle genel sağlığınıza katkıda bulunabilir.

Zaman zaman bazı besinlerin yıldızı parlıyor ve bir anda birçok kişi tarafından mucizevi etkilerinden bahsediliyor. Hiçbir besinin tek başına suçlu olmayacağı gibi tek başına mucizeler de yaratamayacağını lütfen unutmayın. Her besini faydaları doğrultusunda miktarına dikkat ederek tüketmeye özen gösterin ve mucizeler beklemeyin.

İşte son zamanlar ‘mucizevi besin’ olarak adlandırılan bazı besinler ve faydaları…

Chia Tohumu

1. CHİA TOHUMU

Chia, protein, yağ ve lif bitkisel omega-3 yani alfa-linolenik asit (ALA) içermesiyle popüler olan besinlerden. Suyla temas ettiğinde 7-9 kat şişerek jelimsi bir yapı oluşturuyor. Nötr tadı ve hacminin artması hem daha uzun süre tok tutmasına yardımcı oluyor hem de daha çok tarifte kullanılmasına olanak sağlıyor. Günlük protein ve lif ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olabilir ama günde 2 yemek kaşığından daha fazla tüketmemeye özen gösterin.

Gojiberry

2. GOJİ BERRY

Goji berry özellikle geçtiğimiz yılın en çok konuşulan besinlerindendi. C vitamini, A vitamini, B grubu vitaminleri ve antioksidanlar açısından oldukça zengin, beta-karoten ve demir içerir. 30 gramı sadece 15-20 kaloridir , ancak mucizevi bir şekilde zayıflamaya etkisi yoktur, bu sebeple internette hızlı zayıflama vadeden ürünlerle sağlığınızı tehlikeye atmamanız konusunda uyarmak isterim.

Kinoa

3. KİNOA

Kinoa, tüm temel aminoasitleri içeren yeterli bir bitkisel protein kaynağı olarak kabul ediliyor. Manganez, fosfor, bakır, magnezyum, folat ve çinkonun da iyi kaynağı olan kinoa aynı zamanda çeşitli antioksidan etki gösteren bileşenlere sahip. Bazı B vitaminlerini, E vitaminini ve diyet lifini de içerir, yapılan çalışmalar total kolesterolün düşmesine ve iyi kolestrolün (HDL) korunmasına yardımcı olduğunu göstermiş. Gluten içermediği için çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olanlar için de iyi bir protein kaynağıdır.

Hindistan Cevizi Yağı

4. HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı farklı şekilde metabolize edilen orta zincirli trigliserid (MCT) içerir. Bu sağlıklı yağın, kolesterolü iyi seviyede koruduğu, bel çevresi yağlanmayı azaltabildiği görülmüştür. Meyve olarak da hindistan cevizi tüketilebilir yağ içeriği sebebiyle oldukça tok tutucudur. Bağırsaktaki dost bakteriler içinde iyi bir kaynak olabilir.

Kale Bitkisi

5. KALE BİTKİSİ

Kale bitkisi Karadeniz’deki kara lahanaya benziyor. 100 gramı sadece 49 kalori olan bu bitki Niasin, B6, B1, B5, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, selenyum, çinko gibi birçok vitamin ve mineral de içeriyor. Ayrıca yüksek miktarda A ve C vitamini içeriyor. 100 gramı günlük A ve C vitamini ihtiyacımızı fazlasıyla karşılıyor. Antioksidan içeriğiyle birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterebiliyor. Ayrıca yüksek su ve lif oranıyla kilo vermeye de yardımcıdır.

Matcha

6. MATCHA

Matcha yüksek derecede klorofil içeriyor. Bu ona yeşil rengini verdiği gibi detoks etkisine de sahip. Vücuttan toksinlerin ve ağır metallerin atılmasını yardım edebilir. Aynı zamanda konsantre olmayı kolaylaştıran L-theanin denen bir aminoasit içeriyor. L-theanin beyindeki alfa dalgalarının uyarımını destekliyor bu da rahatlama ve sakinleşmeye destek olabiliyor. Etkisini 6 saat boyunca gösteriyor. Son zamanlarda bir çok cafe’de de matcha çayı ve matcha latte olarak karşımıza çıkıyor.

Pancar

7. PANCAR

Kırmızı rengi ile pancar bir çok vitamin ve mineral içeriyor. Potasyum, magnezyum ve çinko mineralleri ile A, B6, C vitaminleri ve folik asit, karbonhidrat, lif içeriyor. Hem kalorisi düşük, hem uzun süre tokluk hissi veriyor, hem de yüksek miktarda lif içeriyor. Bu özellikleriyle sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan pancar, metabolizma dostu bir sebzedir.

dilara koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz