Kış Yorgunluğu mu? İşte Enerjinizi Yükseltecek Besinler

Kış aylarında azalan sosyallik, erken kararan ve dışarıda egzersize pek olanak sağlamayan soğuk havalar sebebiyle evde geçirilen vakit artabiliyor. Enerjiniz düşük olduğunda kendinizi buzdolabının önünde bulanlardansanız dikkat!

Enerjinizi yükseltmek için seçtiğiniz yüksek şeker ve yağ içeren besinler kısa ve uzun vadede size faydadan çok zarar sağlayabilir. Kan şekerinizin hızlıca dalgalanmasına ve kısa sürede acıkmanıza neden olabilir.

İster işte olun, ister evde ister okulda… Ara öğünde protein, lif ve kompleks karbonhidrat açısından dengeli doğru besinleri seçerek enerjinizi uzun süre koruyabilirsiniz.

Sürekli olarak halsizlik, yorgunluk ve vücut direncinizde düşüklük hissediyorsanız, D vitamini ve demir değerlerinize baktırmanız ve eğer gerekiyorsa zengin gıda takviyeleri ile desteklemeniz önemlidir.

Badem

Badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar atıştırmalık dünyasının yıldızlarıdır. Yiyecekleri enerjiye çevirmeye yardımcı olan magnezyum ve B grubu vitaminlerinden içerirler.

Araştırmalar magnezyumun enerji metabolizmasındaki yeri yüzünden düşük magnezyum seviyesi olan bireylerin egzersiz sırasında daha çabuk yorulduğunu söylüyor. B vitaminlerinin eksikliği yorgunluğa, asabiyete ve konsantrasyon eksikliğine yol açabilir. Ara öğünlerde veya canınız bir şeyler istediğinde badem tüketebilirsiniz. Ama yine de miktara dikkat etmekte fayda var. 15 adet badem veya 15 fındık veya 3 tam ceviz, 1 tatlı kaşığı zeytinyağına eşittir ve yaklaşık 45 kalori içerir. Günlük yağ ihtiyacınızı farklı kaynaklardan almanızda fayda var.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi her ne kadar çok kalorili olsa da çok azı size uzun süreli enerji verecektir. İçindeki sağlıklı yağlar, lifler ve protein acıkmanızı önlemeye yardımcı olacaktır ve kan şekeri seviyenizi dengede tutmaya yardımcı olacaktır. İçinde ekstra şeker olan fıstık ezmeleri yerine fıstıktan yapılan fıstık ezmelerini tercih edin ve kendinize limit koyun. Ben evde kendi fıstık ezmemi ve fındık kremamı yapıyorum harika oluyor bence siz de deneyin

Muz

Muz doğanın doğal yollarla paketlediği taşınabilir iyi bir sağlıklı atıştırmalıktır. Lif, B grubu vitaminleri ve potasyum içerirler. Böylece sizi enerjinizi ve kas fonksiyonlarınızı ayakta tutarlar. Muzlar genelde egzersiz öncesi ve sonrası çekici gelir. Muzu bir bardak yarım yağlı süt ile veya yoğurdunuzla beraber tüketirseniz liflerin ve proteinlerin enerji verici birlikteliğinden de yararlanabilirsiniz. Üzerine tarçın ekleyerek bu ikilileri güne iyi başlarken için iyi bir kahvaltı seçeneği olarak da değerlendirebilirsiniz.

Antep Fıstığı

Enerji deposu Antep fıstıkları protein, lif ve kalp dostu tekli doymamış yağların bileşiminden oluşur. Yüksek protein oranı ile size ihtiyacınız olan enerjiyi verebilir. Kuruyemişler kalori bombaları gibi gözükseler de 25 tane Antep fıstığı sadece 100 kaloridir ve kabuklarını soyup yemek zorunda olmanız aşırı tüketimi engelleyebilir. Yine de her şeyin fazlasının yağa dönüştüğünü unutmayın.

Dilara Koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz