Hayatından "C" Eksik Olmasın

Kış aylarının en popüler vitaminlerinden biridir C vitamini. C vitamini ilk olarak 1970 yılında soğuğa çare diye bahsedilmeye başlandığında Dr. Linus Pauling, Nobel ödül sahibi ve biyokimyacı, C vitamininin yüksek dozlarda kullanmanın soğuk algınlığının süresini ve sıklığını azaltmada ilişkisinden bahsetmeye başlamıştı. Önemli bir antioksidan olan C vitamini (askorbik asit), kas, kemik ve kan damarlarını korumaya yardımcı olur. Yüksek dozlarda kullanıldığında virüslerin çoğalma yeteneğini azaltmaya destek olduğu da görülüyor.

C vitamini birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunan (özellikle de turunçgillerde) ve her gün vücuda alınması gereken önemli bir vitamindir. Çünkü suda eriyen bir vitamindir ve vücudumuzda depolanamaz ve fazlası ter, idrarla birlikte vücuttan atılır. Bu nedenle her gün yeniden alınması gerekir. Düzenli olarak C vitamini tüketmek sürekli bağışıklık sistemini destekler ve daha enerjik olmanızı yardımcı olur. Yetersiz beslenme durumunda dışarıdan destek olarak da alınabilir, aslında hasta olun veya olmayın C vitamini genel sağlınız için her zaman çok önemlidir.

Ne Kadar C Vitamini Almalıyız?

Günlük alınması gereken C vitamini genel olarak kadınlarda 75 mg, erkeklerde de 90 mg’ dır. Hatta sigara içenler ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekenler için daha fazla alınması da önerilebilir. Ancak az öncede söylediğim gibi fazlası vücudumuzda depolanamadığı için idrar yoluyla atılır.

C Vitamini Kaynağı Kış Meyveleri

Soğuk algınlığı ve grip söz konusu olduğunda ilk başvurulan doğal yöntemlerden birisi de kış meyveleri tüketmektir. Kış meyveleri C vitamini açısından biraz daha torpillidir diyebiliriz.

Portakal, mandalina, kivi en iyi C vitamini kaynağı meyvelerdendir. Örneğin 1 orta boy portakal ya da 2 adet kivi veya 2-3 adet mandalina günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar. Yaz meyvelerini de C vitamini açısından küçümsememek gerekir. Ahududu, çilek, yabanmersini gibi meyveler de C vitamini içerirler.

Dikkat!

Her zaman söylediğimiz gibi beslenme ve vitamin alımında denge esastır. Tek bir besin veya besin ögesi tek başına mucizeler yaratamaz, bağışıklık sistemini güçlendirmek için bütün besin gruplarından yeterli ve dengeli bir şekilde aldığınızdan emin olun. Beslenmenizde disiplin yaratamadığınız bir dönemde iseniz vitamin desteğini dışardan almayı ihmal etmeyin

dilara-koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz