Emzirme Dönemi için En çok Merak Edilen 5 Soru - 5 Cevap

Emzirme dönemi, her annenin başına gelebilecek sayılı dönemlerden biridir. Bu dönemde anne bebeğini kucağına almanın heyecanını yaşarken bir yandan eski haline dönme bir yandan da bebeğine daha fazla faydalı olabilme telaşını da yaşar.

1. Emzirirken kilo verebilir miyim?

Bu dönemde hem bebeğinizi doya doya emzirmek hem de kilo vermek mümkün. Bebeğinizi düzenli olarak emzirmek gün içinde yaklaşık 300-500 kalori daha fazla yakmanızı sağlayacaktır. Bu da ayda yaklaşık 1-2 kiloya denk gelir. Bu dönemde hızlı kilo kaybı için düşük kalorili diyetler yapmak, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için doğru değildir. Düşük kalorili diyetler sütünüzün kalite ve miktarının azalmasına aynı zamanda metabolizmanızın da yavaşlamasına neden olur.

En doğrusu sütünüzü artıran ve bütün besin ögelerinden yeterli miktarda aldığınız sağlıklı bir beslenme programıyla kilo vermektir. Bunun için bir beslenme uzmanından destek alabilirsiniz.

Emzirme Dönemi

2. Doğum öncesi kilolarıma dönmek ne kadar zaman alır?

Bu sorunun cevabı, hamilelik sürecini nasıl geçirdiğinize ve metabolizmanıza bağlı olarak değişebilir. Emzirme döneminde ideal kilo kaybı, kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ayda ortalama 1-2 kg’dır.

Gebelik dönemini 9-12 kg alarak tamamlamış bir anne ilk 6 ayın sonunda bebeğini emzirerek ve sağlıklı beslenerek normal kilosuna kavuşabilir.

Emzirme Verimi

3. Süt artırmak için ne yemeliyim?

Anne sütünü artıran mucizevi bir besin yok ama bazı besinler laktasyonu, yani süt salgılanmasını destekleyerek anne sütünün artmasına yardımcı olabilir. Çemen otu, soğan sarımsak gibi besinler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yulaf ezmesi gibi besinler süt salınımını destekleyebilir. Bunun yanı sıra bütün besin ögelerini içerecek şekilde yeterli dengeli beslenmek ve yeterli protein alımı da çok önemli. Anne sütünü artıran en önemli şeyin su olduğunu lütfen unutmayın ve günde en az 3 litre su içmeye özen gösterin.

Tatlı Sorunu

4. Tatlı isteğiyle nasıl başa çıkabilirim?

Emziren annelerde artan tatlı tüketimi, en sık karşılaşılan sorunlardandır. Bu dönemde sadece annenin istekleri değil, çevredekilerin “sütün olsun” yönlendirmeleri de çok büyük etki edebiliyor. Fakat hiçbir besinin özellikle de tatlının, anne sütünü tek başına artırma gücü olmadığını unutmayın. Elbette hiç tüketmeyin demiyorum ama haftada 1-2 ile sınırlandırabilirsiniz. Düzenli öğün tüketmek, tatlı istekleriyle başa çıkmada anahtar rol oynar. Ayrıca yeterli su içtiğinizden de emin olun. Çünkü açlık ve susuzluk kavramları birbirine karışabiliyor.

Kilo Kaybı

5. Hangi besinler kilo kaybını kolaylaştırır?

Kilo kaybı için mucizevi bir besin olmadığını artık hepimiz biliyoruz ama bazı besinlerin tokluk hissini artırarak ya da içindeki faydalı bileşenlerle kilo kaybına yardımcı olduğu da bir gerçek. Yumurta yüksek protein içeriğiyle kilo verirken size yardımcı olabilen besinlerin başında geliyor. Elma yüksek su ve lif içeriğiyle, süt ve yoğurt hem protein hem de içeriğindeki konjuge linoleik asitle kilo vermeyi destekleyebilir. Bitkisel protein ve lif içerikleriyle kuru baklagiller ve bulgurda sofranızda yerini alabilir. Kabak, karnabahar, brokoli, mantar gibi sebzeler yüksek su ve düşük kalorili içermeleri sebebiyle kilo vermeye yardımcı olabilirler. Omega-3 kaynağı ve protein zengini balığı da unutmayın lütfen.

dilara koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz