Bahar Yorgunluğu

Havaların ısınması ve baharın gelmesiyle birlikte birçok kişi eklem ağrılarından, halsizlikten, enerji düşüklüğü ve sürekli uyku isteğinden bahsediyor. Bu aslında bahar aylarında sıkça karşılaştığımız bahar yorgunluğu olarak adlandırılıyor. Bu durum insan metabolizmasında gerçekleşen bazı değişikliklerden kaynaklanabilir ve küçük değişikliklerle önlenebilir. 

Baharda Daha Enerjik Olmak İçin 10 Öneri;

  1. Akşam yatmadan önce ve sabah kalkınca odanızı mutlaka havalandırın. Oksijen sizi daha enerjik kılabilir. Sabahları ılık bir duş almak sizi dinçleştirebilir.
  2. Haftada en az 3 gün yapacağınız tempolu yürüyüşler ve aktif yaşam tarzını benimsemek de yine yorgunluğa karşı sizi koruyacaktır. Bu yürüyüşleri açık havada yapmanızı tavsiye edebiliriz.
  3. Düzenli uyku saatleri belirlemeli ve bu saatlere sadık kalmalısınız. Yeterli uyku, gün boyunca enerjik kalmanıza yardım edecektir. Günde en az 6 saat uyumaya özen gösterin.
  4. B ve C vitaminlerini, magnezyum ve potasyumu yeteri kadar alıp almadığınızı gözden geçirin ve mevsiminde taze meyve, sebze tüketimine önem verin.
  5. Beyin performansı için en önemli öğün olan kahvaltıyı kesinlikle atlamayın ve düzenli öğün tüketmeye özen gösterin.
  6. Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tam tahılları tercih edebilirsiniz.
  7. Antioksidan vitamin ve mineraller, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Antioksidan vitaminler ; A, C, E vitaminleri, antioksidan mineraller ise; selenyum ve çinkodur.
  8. Omega 3 bakımından oldukça zengin olan somon balığıyla hafızanızı güçlendirebilir ve enerjinizi yükseltebilirsiniz. Ayrıca içeriğindeki sağlıklı yağlarla kan basıncınızı ve kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.
  9. Avokado, yüksek lif içeriğiyle uzun süre tok kalmanıza ve enerji dengenizi sağlamanıza yardımcı olur.
  10. Lif, B vitamini ve potasyum bakımından zengin bir içeriğe sahip olan muz ile kas fonksiyonlarınızı destekleyebilirsiniz. Özellikle egzersiz öncesinde veya sonrasında yarım bardak yağlı süt veya yoğurt ile birlikte tükettiğinizde, liflerin ve proteinin enerji verici birlikteliğinden faydalanabilirsiniz.

Sıvı Alımına Dikkat Edin; 

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte günlük sıvı ihtiyacımız da artış gösterir. Bahar döneminde yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk gibi şikayetleriniz varsa kafeinli içecekleri azaltın. Kahve, çay, kakao ve benzeri kafeinli içecekler yerine bitkisel çayları, rahatlatıcı etkilerinden de yararlanmak için tercih edebilirsiniz.  
 Sıvı ve mineral eksikliği gün içindeki baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu ve halsizlik gibi sorunların sebebi olabilir. Bu sebeple gün içinde mutlaka en az 2-2,5 litre su ve 1-2 şişe maden suyu tüketmeye özen gösterin. 
Dikkat!!! 
Eğer uzun süreli olarak enerji düşüklüğü, halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar yaşıyorsanız multivitamin desteği kullanmayı ihmal etmeyin. 

dilara-koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz